Salı, Ekim 27, 2020

Tesla Otopilot, Avrupa Araç Güvenliği Otoritesinden “Orta” Not Aldı.

Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı (Euro NCAP), Audi, BMW ve Mercedes’e sürücü destek sistemleri için “çok iyi” notlar verdi. Perşembe günü yayınlanan yeni bir raporda Tesla Motors‘un Autopilot olarak bilinen sistemi “orta” bir derece aldı. Euro NCAP’dan alınan derecelendirmeler, tüketicilerin araç satın alma kararlarını ve farklı marka ve model araçlar için sigorta primlerini etkileyebilir.

Genel olarak, NHTSA ve Euro NCAP gibi şirketlerin araç güvenlik derecelendirmeleri, bir otomobilin bir kazada sürücüyü, yolcuları ve yayaları korumak için ne kadar iyi tasarlandığını gösterir.

Otomobil üreticileri, gelişmiş sürücü destek özelliklerini etkinleştirmek için artık yüksek teknolojili yazılımları, kameraları ve sensörleri arabalarına entegre ediyorlar. Güvenlik testi kuruluşları, bu sistemlerin ilk etapta sürücülerin kazalardan kaçınmasına ne kadar etkili bir şekilde yardımcı olabileceğini incelemeye başladı.

tesla-otopilot

Euro NCAP Farklı Modelleri İncelemeye Devam Ediyor.

Euro NCAP, güvenlik araştırma ve test ortakları Thatcham Research ile birlikte Audi Q8, BMW 3 Serisi ve Mercedes GLE’nin sürücü destek sistemlerinin “çok iyi” olduğunu ve ABD’de Ford Escape olarak bilinen Ford Kuga’nın “İyi” sistem olduğunu açıkladı. Tesla Model 3 Otopilot’un yanı sıra VW Passat ve Volvo V60’daki sistemlere verilen notlar ise sadece “ılımlı” idi.

Thatcham Research, anonim olarak kiraladığı Model 3’te bulunan Tesla Otopilot’un en son sürümünü test etti. Testleri İngiltere’deki bir pistte güzel hava koşullarında gerçekleştirmişti. Thatcham’ın Sigorta Araştırmaları Direktörü Matthew Avery, kapsamlı testlerde Tesla Otopilot’un mükemmel otomatik acil frenleme ve konu yayalardan ve diğer araçlardan kaçınmaya geldiğinde çarpışmadan kaçınma gösterdiğini söyledi.

Yine de Model 3‘teki Tesla Otopilot, test edilen on sistem ve otomobil arasında altıncı sırada yer aldı. Euro NCAP Elon Musk’ın elektrikli araç hayranlarını şaşırtacak gibi duruyor.

Euro NCAP, Tesla Otopilot’ta sürücü izleme ve sürücü katılımında iyileştirmeler görmek istiyor. Organizasyon, sistemin bazı yönlerini överken bazılarını ise eleştirmeye devam ediyor.

tesla model 3

Geçen yıl ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, sürücü hatası ve kusurlu Otopilot tasarımının, 2018’de Tesla Model S ve park halindeki bir itfaiye aracının dahil olduğu bir kazaya yol açtığını tespit etti. 2018’de Mountain View, California yakınlarında Apple mühendisi Walter Huang’ı öldüren ölümcül kazaya, bir Model X’in katkıda bulunduğunu tespit etti.

Ve bu yılın Temmuz ayında, bir Münih mahkemesi Tesla’nın tüketicileri otomatik sürüş sistemlerinin yetenekleri konusunda yanlış yönlendirdiğine karar verdi. Ardından Tesla Almanya’nın reklam materyallerinde “otonom sürüş için tam potansiyel” ve “otopilot dahil” ifadelerini kullanmasını yasakladı.

Bugün En Çok Okunanlar

Google yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmetini yeniden açıyor

Google, yapay zeka tabanlı Fotoğraflar baskı hizmetini geri getirme sözünü yerine getirdi ve bu sefer daha uygun fiyatlı. Yaklaşan premium baskı serisinde bir kez daha makine öğreniminin her...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin