Cuma, Aralık 4, 2020

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor


İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve örgütlere karşı “siber keşif” gerçekleştirdiğini duyurdu. Koronavirüs salgını nedeniyle Oyunların 2021 yılına kadar ertelenmesinden önce bazı saldırıların gerçekleştiği iddia edildi. Ancak yetkililer, siber saldırıların niteliğini veya kapsamını ayrıntılı olarak belirtmedi.

Aynı zamanda, ABD Adalet Bakanlığı, “Rusya’nın stratejik yararına” hizmet eden siber saldırılar iddiasıyla altı Rus GRU subayına karşı suçlamalarda bulundu. ABD savcıları, grubun 2018 Kış Olimpiyatları’nı, 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ukrayna’nın elektrik şebekesini bozmaya çalıştığını söylüyor.

Başsavcı yardımcısı John Demers bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Hiçbir ülke siber yeteneklerini Rusya kadar kötü niyetli veya sorumsuzca kullanmadı” diyor. Demers’a göre bu saldırılar tek bir gruba atfedilen en yıkıcı ve yıkıcı bilgisayar saldırıları dizisi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Saldırılar Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarının organizatörlerini, sponsorlarını ve lojistik sağlayıcılarını hedef alıyor. Onları mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz” dedi. “İngiltere, gelecekteki kötü niyetli siber saldırılara çağrı yapmak ve bunlara karşı koymak için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edecek”. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ayrıca Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde 2018 Kış Olimpiyatları’na düzenlenen saldırının ayrıntılarını açıkladı.

tokyo olimpiyatları

2018 Kış Olimpiyatlarında Benzer Faaliyetler Oldu.

İngiltere ve ABD, faaliyetlerini kamuya açıklayarak birkaç yıldır Rus hackerlar üzerindeki baskıyı artırmaya çalışıyorlar. 2018 Kış Olimpiyatları saldırısında olduğu gibi, bu kesintiye uğratma girişiminin, Rusya’nın doping ihlalleri nedeniyle spor etkinliklerinden dışlanmasına tepki olduğu düşünülüyor. İki yıl önce, bazı katılımcılar açılış töreni için bilet basamadı ve boş koltuklar bıraktı ve bu, Birleşik Krallık hükümeti ilk kez resmi olarak bu saldırıyı Rusya’ya atfediyor.
Batılı istihbarat yetkilileri, Moskova’nın uygulamalarının ve belirli tekniklerin açığa çıkmasının neden olduğu ve bilgisayar korsanlarının neden olduğu bazı aksaklıklar olduğuna inanıyor.


2018 Kış Olimpiyatları operasyonunun yayıncıları, yetkilileri, sponsorları ve hatta bir kayak merkezinin açılış törenini hedef aldığı söyleniyor. Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, 2018 saldırısının ağlarını devre dışı bırakarak “Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarının çalışmasını sabote etmeyi amaçladığını” dile getiriyor.


Yöntemlerden biri, o yıl kullanılan bilgisayar sistemlerinden verileri silen kötü amaçlı yazılımları dağıtmaktı. Kötü amaçlı yazılımın yayılmasını önlemek için BT yetkililerinin etkilenen bilgisayarları kesmesi ve tamamen değiştirmesi tarafından engellendiğini söyledi.

İngiliz yetkililer, büyük kuruluşlara yönelik birkaç siber saldırıyı, Sandworm, VoodooBear ve Iron Viking gibi çeşitli isimler altında faaliyet gösteren GRU birimlerine bağladı.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin