Salı, Ekim 27, 2020

Tüm uygulamalarınızda ve cihazlarınızda karanlık modu açma

Göz yorgunluğunu azaltır, pil ömrünü uzatır ve sağlığınız için bile iyi olabilir. Bu nedenle, işletim sistemlerinin karanlık tarafını henüz incelemediyseniz, Android, iOS, PC’ler, Mac’ler ve hatta bireysel uygulamalarda bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Birçok kişi bu duyguya aşina olacaktır: ekranlara bakarak geçirilen saatler sonra gözleriniz yorulur ve hemen hemen her web sayfası ve uygulamanın beyaz arka planı parlaklığı ne kadar düşük olursa olsun kör edici görünebilir.

Karanlık mod yardım etmek için orada. Her şeye beyaz metin ve nesnelerle siyah veya koyu bir arka plan vermek için ekranlarınızın renklerini değiştirir. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda, yalnızca belirli uygulamalarda veya tüm işletim sisteminde kullanabilirsiniz.

Karanlık modun hayranları, göz yorgunluğuna yardımcı olacak, metni daha okunaklı hale getirecek ve pil ömrünü artıracak olan faydalar üzerine lirik olacak. Tuebingen Üniversitesi’nden yedi kişiyle yapılan (çok!) Küçük bir araştırma, ışık modunun miyopi riskini artırabildiğini, aksi halde dar görüşlülük olarak bilinenleri buldu. Ancak, ampirik kanıt söz konusu olduğunda, büyük çalışmalar zeminde zayıftır.

Bu, karanlık modu kullanmayı seçmemeniz gerektiği anlamına gelmez – tamamen sizin için iyi hissettiren şeyleri yapmakla ilgilidir. Düşük ışıkta parlamayı azaltmaya kesinlikle yardımcı olabilir, böylece telefonunuza karanlık bir odada bakarken kör olmazsınız. Ayrıca, ışığa duyarlılık, katarakt veya astigmatizm gibi görme bozukluğu olan insanlar için daha iyi olabilir.

iOS

Eski modda karanlık mod iyi olsa da, OLED ekranınız (iPhone Xs ve 11s) varsa harika. Bu, pikselleri siyah renklendirmek yerine basitçe aydınlatılmadığı, daha yüksek kontrast ve daha fazla pil tasarrufu potansiyeli sağlandığı anlamına gelir. Eski bir iPhone’unuz varsa, Apple hala okunabilirliği korumak için bazı yerlerde koyu gri ile gerçek bir siyah tema için gitti.

İOS’ta karanlık modu etkinleştirmek için en kolay yol, kontrol merkezine ulaşmak için iPhone X veya daha yeni bir sürümde sağ üst kısımdan veya iPhone 8 veya daha eski bir aygıtın alt tarafından yukarıdan kontrol merkezine ulaşmak için hızlıca kaydırmaktır. Parlaklık sürgüsünü basılı tutun ve istediğiniz gibi açık ve koyu modlar arasında geçiş yapmak için sol alt kısımdaki ‘Görünüm’e dokunun. Ayarlar> kontrol merkezi> kontrolleri özelleştir seçeneğine giderek kontrol merkezine karanlık mod adanmış bir düğme bile ekleyebilirsiniz. Bu özellikle ihtiyacınız olduğunda parlamayı hızlı bir şekilde azaltmak için yararlı olabilir.

İOS’ta karanlık moda geçmenin daha geleneksel bir yolu ayarlara gitmektir. ‘Ekran ve Parlaklık’a dokunun ve istediğiniz görünümü seçmek için’ Açık ‘veya’ Koyu ‘ya dokunun. Karanlık modu otomatik olarak açılacak şekilde ayarlamak için alttaki geçiş düğmesine de dokunabilirsiniz; karanlık modun ne zaman açıldığını, her gün gün batımından gün doğumuna veya seçtiğiniz zamanlarda otomatik olarak seçtikten sonra ‘Seçenekler’i açın.

Android

Android’de karanlık mod veya Google’ın aramayı sevdiği karanlık tema, Google’ın sahip olduğu neredeyse tüm uygulamaların renklerini otomatik olarak değiştirir. Youtube, Gmail ve Chrome karanlık bir arka plana ayarlanacak, böylece bu uygulamalardan biri hala parlak beyaz olduğunda okumak için aniden şaşıracaksınız diye endişelenmenize gerek yok.

Karanlık mod yalnızca Kasım 2019’da Android için kullanılabilir hale geldi ve sadece Android 10 işletim sisteminde kullanılabilir, bu nedenle eski telefonlar bunu kullanamaz.

Android işletim sisteminde karanlık modu açmak için, bildirim çubuğunu sonuna kadar aşağı çekip dişli çark simgesine basarak ayarlara gidin veya Ayarlar uygulamanızda bulun. Ardından ‘Ekran’a dokunun ve’ Gelişmiş’e gidin. Burada karanlık temayı açıp kapatabilirsiniz.

Açmak ve kapatmak için her seferinde ayarlara gitmek istemiyorsanız, bildirim çubuğunuzdaki hızlı ayarlara ekleyebilirsiniz. Hızlı bildirimleri açmak için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın ve hangi ayarların burada olduğunu düzenlemek için kurşun kalem simgesine dokunun. Aşağıya doğru kaydırın, ‘Koyu Tema’yı bulun ve istediğiniz yere sürükleyin.

Mac

Apple, “Karanlık Mod, işinize odaklanmanızı kolaylaştırıyor, çünkü karanlık kontroller ve pencereler arka planda geri çekilirken içeriğiniz öne çıkıyor”. Durum böyle olsun veya olmasın, göze kesinlikle daha kolaydır. MacOS Mojave veya sonraki sürümlerde, Mail, Finder ve Notes dahil olmak üzere herhangi bir Apple programını ve benimsemeyi seçen üçüncü taraf uygulamaları da karanlık hale getirmek için kullanabilirsiniz.

Karanlık modu açmak için sol üst köşedeki Apple menüsüne gidin ve Sistem Tercihleri’ni seçin. Genel olarak, vurgu renklerini değiştirmek ve karanlık moda geçmek de dahil olmak üzere işletim sisteminizin görünümünü değiştirmek için seçenekler bulacaksınız. Üç seçenekten birini belirleyebilirsiniz – ışığı açık tutmak, karanlığa geçmek veya bilgisayarınızı günün saatine göre otomatik olarak değişecek şekilde ayarlamak için.

Uygulamalar

Bazı uygulamalar ayrıca karanlık modu tek tek seçmenize izin verir. Tüm işletim sistemi boyunca karanlık moda izin veren en son yazılıma sahip değilseniz, bu yararlı olabilir. Spotify, karanlık modun hayranları için iyi çalışan karanlık bir temaya sahip olmayı zaten seçti.

WhatsApp, işletim sisteminizi ayarladıklarınızla değişecektir. Ancak buna karşı çıkmak istiyorsanız veya çalışmıyor gibi görünüyorsa, uygulamaya gidebilir, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunabilir ve ayarları seçebilirsiniz. Sohbetler altında temayı seçebilirsiniz – açık, koyu veya sistem varsayılanı.

Instagram’ın kendi karanlık modu ayarı yok, ancak cihazınızın ayarlanma şekline göre değişecek.

Twitter hem mobil hem de masaüstünde karanlık moda erişmenizi sağlar. İşletim sistemiyle otomatik olarak değişmese de, günbatımında değişmesini seçmenize izin verir ve arka planın tamamen siyah (‘ışıklar söner’) veya mavi-gri ( ) ‘dim’. Mobil cihazda, sol üstteki profil resminize dokunun. Ayarlar ve Gizlilik, ardından Ekran ve Ses altında karanlık modu açıp kapatabilirsiniz. Masaüstünde soldaki menüden üç noktayı tıklayın ve ardından Görüntüle’yi seçin. Burada ışıkları söndürme ve loş seçeneklerini seçebilirsiniz.

Gmail’de, mobil cihazınızda ekranın sol üst köşesindeki üç satıra gidin. Aşağı kaydırın ve Ayarlar’a, ardından Genel Ayarlar’a dokunun ve ‘tema’ altında açık, koyu veya sistem varsayılanını seçebilirsiniz.

Facebook karanlık modun alımında yavaştı. Uygulama renkleri değiştirmeyecek, ancak masaüstünde yeni tasarımını sunmaya başladı. Ayarlar menüsünde, yeni tasarıma geçmek için Yeni Facebook’a Geç’i veya geri dönmek için Klasik Facebook’a Geç’i seçin. ‘Yeni Facebook’ta, ayarlar açılır menüsüne gidip onu açıp kapatarak karanlık moda geçebilirsiniz

Bugün En Çok Okunanlar

Instagram en popüler kullanıcılarının para kazanmasını kolaylaştırıyor

Uygulama, IGTV videolarındaki rozetleri ve reklamları genişletiyor. Instagram, para kazanma araçlarını daha fazla etkileyiciye açıyor. Şirket, uygulamanın "yaratıcılarının" para kazanmasını...

Quibi kapandığını doğruladı

Quibi'nin kurucuları, fikrin 'yeterince güçlü' olmayabileceğini kabul etti. Jeff Katzenberg / Meg Whitman liderliğindeki Quibi'nin piyasaya sürülmesinden ancak altı...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin