Pazartesi, Ekim 26, 2020

Twitter kullanıcılarının en mutsuz iki haftası belirlendi

Sosyal medyadaki küresel mutluluğun ölçülmesiyle Mayıs’tan itibaren ruh halinin daha önce görülmedik biçimde düştüğü aktarıldı.

Sosyal medyada küresel mutluluk düzeyini ölçmeyi amaçlayan araştırmacılar, 26 Mayıs’tan sonraki iki haftalık zaman diliminin Twitter’ın “en mutsuz” dönemi olduğunu tespit etti. 

Vermont Üniversitesi uygulamalı matematik alanında çalışma yürüten Chris Danforth ve Peter Dodds, 2008’den bu yana Twitter’dan aldıkları verileri inceleyerek hedonometreyle ölçüyor. Cihaz her gün, herhangi bir sınıflandırma yapılmadan rastgele oluşturulan örneklemin yüzde 10’unu inceleyerek, ifadelerin ne kadar olumlu veya olumsuz olduğunu değerlendiriyor. 

Nature’da yer alan habere göre, Mart’ın ortasında, Kovid-19 pandemisi Batı Yarımküre’yi etkisi altına alırken, cihaz küresel ruh halinde derin ve sürekli bir düşüş kaydetti. 

Bilim insanları, George Floyd’un öldürülmesinin ardından dünya genelinde patlak veren protestolarla da, daha önce hiç olmadığı kadar olumsuz bir duygu dalgası başladığını ifade etti. 

Hedonometre, tweetlerde kullanılan ifadeleri, Google Books, The New York Times, şarkı sözleri ve Twitter’ın kendisinden alınan 10 binden fazla kelimeden oluşan veritabanıyla karşılaştırdı. Bu kelimeler 50 kişi tarafından 9 puanlık bir skalada puanlandırıldı.

Tarafsız kelimeler ve çok farklı puanlar alan kelimeler değerlendirmenin dışında tutuldu.

Silahlı saldırıların yaşandığı, tartışmalı hükümet politikalarının duyurulduğu ve tanınan kişilerin öldüğü günlerin hedonometrede düşüşlere neden olduğu ifade edildi. Danforth, bunların arka plandaki müzik, spor ya da ünlülerle ilgili konularda yürütülen tartışmalarla bastırıldığını söylüyor. 

Düşüşlerde pandeminin ve George Floyd protestolarının payı olduğu görülüyor (Nature)

Fakat pandemiyle ilişkili tecritlerin insanların zamanının ve dikkatinin önemli bir kısmını doldurmasıyla, mutsuzluk belirtilerinin uzamasının mantıklı olduğu belirtiliyor. 

Danford ve Dodds her ne kadar bunun çok önemli bir çalışma olduğunu ifade etse de, diğer araştırmacılar çalışmanın sonuçlarına temkinli yaklaşıyor. 

Twitter’ın kullanıcı profilinde zaman içinde yaşanan değişiklikler ve kullanıcıların kullanma biçimindeki değişikliklerin mutluluk veya mutsuzluk konusunda kesin çıkarımlarda bulunmayı zorlaştırdığı belirtiliyor. 

Columbia Üniversitesi’nden Desmond Patton, üzüntünün tablonun bütününe dair bir çerçeve sunamayacağını söylüyor. 

Danforth, tweet yoğunluğunun geçen iki haftada 2019’un günlük ortalamasına göre neredeyse ikiye katlandığı söyledi.

Hem pandeminin hem de protestoların uzun süreli etkilerinin durumun ortaya çıkmasında pay sahibi olduğu ifade edildi. 

Bugün En Çok Okunanlar

Netflix bu yıl 200 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyor

Netflix abone olma, son çeyreğine ait sonuçları ( PDF ) yayınladı ve kendi tahminlerini biraz kaçırdığını ortaya koydu ve son üç ayda tahmin ettiği 2,5 milyon yerine...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin