Cumartesi, Ekim 24, 2020

Twitter, yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için retweetleri sınırlayacak

Şirket ayrıca daha fazla etiket ve önerilerde değişiklik sözü veriyor.

3 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerinden bir aydan daha kısa bir süre önce Twitter, platformunun nasıl çalıştığına dair bazı geçici ama temel değişiklikler getiriyor. Twitter, şirketin sivil bütünlük politikasında yaptığı son değişikliklere paralel olarak , herhangi bir aday için yanlışlıkla zafer iddiasında bulunan tweetleri etiketleyeceğini söylüyor. Bu etiketler insanları Twitter’ın resmi ABD seçim sayfasına yönlendirecek. Şirket, “ABD’de bir seçimin sonuçlarını belirlemek için, ya eyalet seçim yetkililerinden bir duyuru ya da bağımsız seçim çağrıları yapan en az iki yetkili, ulusal haber kuruluşundan bir kamu projeksiyonu istiyoruz” dedi. Twitter ayrıca insanları şiddete teşvik eden veya seçime müdahale etmeye teşvik eden tüm tweet’leri kaldıracaktır.

Başka bir önlem, şirketin kendi platformunda yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için daha fazlasını yaptığını görecek. Önümüzdeki haftadan itibaren, birisi şirketin yanıltıcı olarak etiketlediği bir mesajı yeniden tweetlemeye çalıştığında, kendilerini daha güvenilir bilgilere yönlendiren bir uyarı (yukarıda resmedilmiştir) görecekler. Ancak sonuçta kullanıcılar yine de bu tweetleri paylaşma olanağına sahip olacaklar.

Bununla birlikte, yanıltıcı bilgileri tweetleyen politikacılar, mesajlarına ek kısıtlamalar uygulandığını görecek. ABD merkezli bir politikacı, aday, kampanya veya 100.000’den fazla takipçisi olan hesap bir tweet’te yanlış bilgi paylaşırsa, kullanıcılar yalnızca şirketten bir uyarı gördükten sonra bu mesaja bakma şansına sahip olacaklar. Dahası, tweet’le daha fazla etkileşim kurmanın tek yolu tweet’ten alıntı yapmak olacaktır; mesajı yanıtlayamaz, yeniden tweet atamaz veya beğenemezler. Ek olarak, Twitter’ın algoritması, tweet’i kullanıcıların zaman çizelgelerinde göstermeyecek. Şirket, “Bunun yanıltıcı bilgilerin görünürlüğünü daha da azaltacağını ve insanları bu tweetleri büyütmek istiyorlarsa yeniden düşünmeye teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.

Şirket, bugünden itibaren platformda retweetlemenin nasıl çalıştığına dair bir değişiklik de yapıyor. Bir mesajı tekrar tweetlemeye çalıştığınızda, uygulama sizden alıntı tweet işlevi aracılığıyla bir mesaja bağlam eklemenizi ister. Bu değişikliğin amacı, insanların neden bir şeyler paylaşmak üzere olduklarını düşünmelerini sağlamaktır. Twitter, kullanıcılarının düşüncelerini bir sohbete de eklemesini umuyor. Twitter, bu değişikliği 20 Ekim’de dünya çapındaki tüm kullanıcılarına sunmayı planlıyor ve en azından ABD’de seçim haftasının sonuna kadar yürürlükte kalacak.

Şirket, takip etmediğiniz kişilerin zaman çizelgenizde görünmesini “beğenen” ve “ardından gelen” tavsiyelerin de sona ereceğini söylüyor. Şirket, değişiklikle ilgili olarak “Bu, takip etmediğiniz hesaplardan ve konulardaki Tweetlerin size ne kadar hızlı ulaşacağını muhtemelen yavaşlatacaktır; bunun daha dikkatli ve açık bir şekilde güçlendirmeyi teşvik etmek için değerli bir fedakarlık olduğuna inanıyoruz” dedi.

ABD kullanıcılarının bekleyebileceği son değişiklik, “Sizin İçin” sekmesinin nasıl çalışacağına dair bir ince ayar. Şimdilik, Twitter yalnızca ek bağlam içeren içeriği gösteriyor. Sonuç olarak, bir makale veya açıklama her zaman bir terime eşlik edecek ve neden trend olduğunu özetleyecektir.

Bugün En Çok Okunanlar

En İyi Taşınabilir Bluetooth Hoparlörler: JBL, Bose, Sony Ve Daha Fazlası

Kablosuz bir hoparlör mi arıyorsunuz ve çok fazla harcamak istemiyor musunuz? Uygun fiyatlı mini ve en iyi taşınabilir bluetooth hoparlörler için en...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

Apple Watch YouTube Müzik uygulamasını piyasaya sürdü

Hem iPhone hem de Apple Watch'a sahip ender YouTube Müzik abonelerinden biriyseniz, Google Play Müzik'i bu ayın sonlarında kapattığında soğukta kalmayacaksınız . Bugün itibariyle şirketin Apple Watch için bir YouTube...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin