Cuma, Ekim 23, 2020

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar ‘egzotik madde’ yarattı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar ‘egzotik madde’ yarattı.

Dünya’da mümkün olmayan yollarla maddeyi yaratıp incelemek için, deneyde uzayın mikro yerçekiminden yararlanıldı.

Deney sonucu edinilen bulgular, fizik anlayışımızı temelden değiştirebilir.

Astronotlar araştırmada, maddenin beşinci hali olan Bose-Einstein yoğunlaşmasını elde etti. Maddenin bu hali, bozonlardan oluşan bir gazın neredeyse mutlak sıfıra kadar soğutulmasıyla sağlanıyor.

Bu derece aşırı bir soğukta madde garip davranmaya başlar: Atomlar kuantum özellikleri gösteren tek bir varlık halini alır.

Böylelikle, genellikle kuantum mekaniğinin beklenmedik süreçleriyle yönetilen mikroskobik dünyayla, klasik fiziğe tabi makroskobik dünya arasında bir köprü işlevi görürler.

Bilim insanları, Bose-Einstein yoğunlaşmasını kullanarak kuantum mekaniğine dair derinlemesine bilgi edinmeyi umuyor. Ancak kusursuz bir ölçüme engel teşkil edebilen yerçekimi yüzünden sorun yaşıyorlardı.

Bu durum araştırmacıları, Soğuk Atom Laboratuvarı adı verilen cihazı Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeye sevk etti. İstasyondaki astronotlar böylece bu mikro yerçekimi ortamında Bose-Einstein yoğunlaşması hazırlayabildi ve Dünya’ya kıyasla bu koşulların özellikleri nasıl değiştirdiğini ölçebildi.

Örneğin, Dünya’da sadece onlarca milisaniye kadar bu durumda kalabilen atomların istasyonda çok daha fazla, bir saniyeden daha uzun, dönebildiğini buldular. Bu da, daha fazla zamana sahip olan araştırmacıların Bose-Einstein yoğunlaşmasını çok daha hassas biçimde gözlemlemesine imkan tanıyacak.

Dahası araştırmacılar, yoğuşukların daha zayıf kuvvetler tarafından kapana kıstırılmasının, daha da düşük sıcaklıklara ulaşmalarına da imkan tanıdığını yazdı. Koşullar soğudukça egzotik kuantum etkileri de daha belirginleşerek araştırmacıların bunları daha iyi anlamasını sağlıyor ve fiziğin en temel gizemlerinden bazılarına ışık tutma potansiyeli sunuyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Şangay'daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa'ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Ford kendi kendine araba hizmetine güç sağlamak için Escape SUV kullanacak

Şirket, otomobilin ticari bir hizmet başlatmak için ihtiyaç duyduğu tüm teknolojilere sahip olduğunu söylüyor. Ford, en son otonom test...

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook'a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının...

Tesla’nın yedi günlük iade politikasını sona erdi!

Tesla onun yedi gün sunan durdurdu, hiçbir soru göre iade politikası istedi Electrek . Şirketin dün gece yaptığı teklife son verdiği bildirildi. Otomobil üreticisinin politikaya adadığı web sayfasını ziyaret...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin