Cumartesi, Eylül 19, 2020

USB bellekteki verilere dikkat!

Eğitim hayatında ve iş hayatında hemen her işin dijital ortamda yapılması, depolama aygıtlarının önemini artırdı. En sık kullanılan depolama aygıtları USB bellekler, büyük bir kolaylık sağlamakla birlikte veri güvenliği için büyük tehdit oluşturabiliyor.

USB bellek virüs bulunan bir bilgisayarda kullanıldığında, içinde bulunan dosyalar yanlışlıkla silindiğinde, USB bellek bilgisayardan aniden çekip çıkarıldığında veri güvenliğinde büyük bir açık oluşabiliyor. Peki,  nasıl önlem almalısınız?

Aniden çıkarmayın

Çoğunlukla USB bellek, iş bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartılıyor. Oysa bu durumda henüz aktarılmamış bilgiler kaybolabiliyor. Veri kaybının olmaması için USB bellerinizi  “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartın.

İzinleri sınırlandırın

Verilere yetkisiz kişilerin ulaşması olasılığını ortadan kaldırmak için ekrandaki disk kısmına sağ tıklayıp  “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak kullanıcı izinlerini düzenleyin.

Takacağınız cihazda virüs kontrolü yapın

Antivirüs programı kullanmak veri güvenliği için en önemli adım. USB bellekleri cihaza takmadan önce güncel antivirüs programıyla tarama yapın. Virüs olmadığından emin olamadığınız bir bilgisayara taktığınız USB bellek, verilerinizi riske attığınız anlamına gelir. USB bellekteki verilerin kaybolmaması için  düzenli olarak veri taraması yapmayı ihmal etmeyin. USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız format atabilirsiniz.

Veri transferi yaparken Wi-Fiyi kapatın

Kritik dosyalarınızı USB belleğe aktarırken internet bağlantısını kapatın. Özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda veri güvenliği açısından Wi-Fi’yi kapatmayı unutmayın.

Şifreleyin

USB bellekte bulunan verileri korumak için cihazın belleği taktığınızda şifre sormasını sağlayın.  Güçlü bir şifre sayesinde yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme olasılığı ortadan kalkacaktır.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/teknoloji-haberleri/usb-bellekteki-verilere-dikkat-6121737

Bugün En Çok Okunanlar

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix'in yayınlamış olduğu "Sosyal İkilem" adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor....

Netflix’in Ekim 2020 Takvimi

Netflix ekim ayı, orijinalleri ertesi hafta yayınlanmaya başlıyor. Adam Sandler'in yeni filmi Hubie Halloween 7 Ekim'de ve The Haunting of Bly Manor 9 Ekim'de vizyona giriyor.

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS'dir. SQL Server nedir ? Diğer...

Facebook sağlık grupları önermeyi bırakacak

Ayrıca daha fazla uygulamalı denetim gerektiriyor. Facebook, Gruplar özelliğine yanlış bilgilerin ve diğer zararlı içeriğin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan yeni kurallar ekliyor. Şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin