Pazar, Ekim 25, 2020

Venüs fosfin keşfi: Açıklanamayan gaz, uzaylı yaşam potansiyeline işaret ediyor

En yakın gezegen komşumuz Venüs’ün bulut güvertelerinde beklenmedik bir şey keşfedildi. Henüz hiç kimse uzaylı olduğunu söylemiyor olsa da, neden gezegenin üzerinde dolaşmaması gereken bir kimyasalın ilk kez orada gözlemlendiğine dair olası açıklamalar listesinde bir tür yabancı mikroorganizma var.

Kimyasal, üç hidrojen atomuna bağlı fosfordan oluşan bir bileşik olan fosfin veya PH3’tür. Dünyada, bir kanalizasyon tesisi gibi oksijensiz ortamlarda gelişen bazı mikropların kimyasalı ürettiğine inanılıyor. Gaz insanlar için oldukça zehirlidir ve çürüyen balıklar gibi kokar.

2017 ve 2019 yıllarında Hawaii ve Şili’deki teleskoplarla yapılan Venüs gözlemlerinde tespit edildi. Özellikle fosfin, vahşice misafirperver olmadığı bilinen bir dünya olan Venüs yüzeyinin yaklaşık 33 ila 39 mil (53 ila 62 kilometre) yukarısında bulundu. hem çok yüksek sıcaklıklarda hem de ezme basınçlarında.

Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, fosfinin tespit edildiği irtifa, gezegenimizin yüzeyiyle karşılaştırılabilir sıcaklık ve basınçla, Dünya’nın ötesindeki güneş sisteminde daha misafirperver alanlardan biridir. Yine de, bildiğimiz yaşamın çoğuna kesinlikle düşman olacak ve fosfini de yok etmesi gereken sülfürik asit bulutları sorunu hala var.

venüs gezegeni

Avustralya, New South Wales Üniversitesi’nde astrobiyolog olan Brendan Burns, “Bunlar, bildiğimiz şekliyle hayata pek hoş gelmeyen koşullar” diyor.

Cardiff Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden Jane Greaves liderliğindeki bir ekip, keşfi Pazartesi günü Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede açıklıyor. PH3’ün bulutlardaki gizemli varlığını çeşitli atmosferik, kimyasal ve jeolojik süreçleri göz önünde bulundurarak açıklamaya çalıştılar. Yıldırım, volkanlar, güneş rüzgarı ve hatta göktaşları olası kaynaklar olarak araştırıldı, ancak hiçbiri gözlemlere uymuyor.

Makalede, “Venüs’ün üst atmosferinde bilinen hiçbir kimyasal işlem PH3’ü açıklayamıyorsa, o zaman daha önce Venüs koşulları için makul görülmeyen bir işlemle üretilmelidir” deniyor. “Bu, bilinmeyen fotokimya veya jeokimya veya muhtemelen yaşam olabilir.”

Bilim adamları, “PH3’ün saptanmasının yaşam için sağlam kanıtlar olmadığını, yalnızca anormal ve açıklanamayan kimya için olduğunu vurgulamaya” devam ediyorlar.

Venüs’ün bulutlarında tam olarak ne olduğunu anlamak, onları keşfetmek ve örneklemek için yeni robotik sondalar, balonlar veya başka bir uzay aracı göndermeyi gerektirebilir. Bu arada, olasılıklar birçok gökbilimciyi ateşledi.

Venüs’te Yaşam?

Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden kıdemli bilim adamı David Grinspoon, “Bu son derece heyecan verici,” dedi. “Bu, başka bir gezegende meşru bir aday biyo-imza (yaşamın varlığını gösterebilecek bir veri parçası). Potansiyel olarak şimdiye kadar bulduğumuz en iyisi.”

Grinspoon, yeni keşfe dahil olmayan, ancak ilk olarak 1997’de Venüs’te bir bulut biyosfer olasılığı hakkında yazan ve o zamandan beri bu fikri iten, Venüs konusunda çok saygın bir uzmandır. Bu son keşiften önce fosfinin kayalık gezegenlerde ideal bir biyo-imza olarak seçildiğine dikkat çekiyor.

“Bu, sıradan atmosferik kimyasal işlemlerle orada olmaması gereken ve çok kısa bir ömre sahip olması gereken bir molekül, yani eğer varsa, aktif bir kaynak var demektir. Ve sonra soru o kaynağın ne olduğu? Ve biyolojik olmayan bariz bir şey yok kaynak.”

Çalışmaya dahil olmayan California-Riverside Üniversitesi’nden gökbilimci Stephen R. Kane, bazı araştırmaların Venüs’ün uzak geçmişte, belki de bir milyar yıl önce yaşanabilir olduğunu gösterdiğine işaret ediyor. Atmosferdeki herhangi bir biyolojinin, önceki Venüs biyosferinin hayatta kalan son üyeleri olabileceğini öne sürüyor.

Ancak Kane, bulutlardaki “yaşamın” en iyi açıklama olduğuna şüpheyle yaklaşmak için nedenler olduğunu söylüyor.

“Makalede belirtildiği gibi, şu anda jeolojik bir çözümü modelleyemediğimiz için biyolojik yorum önerilmektedir. Olası jeolojik ve biyolojik imzaların kimyası çok geniştir ve bu parametre uzayını tam olarak keşfetmek için devam eden bir çaba. Bu, şüphesiz olduğu anlamına gelir. Henüz gerçekleşmemiş jeolojik açıklamalar. “

Bir de herhangi bir şeyin, küçük mikropların bile, nesilden nesile gökyüzünde sonsuza dek gezinerek nasıl bir yaşam tarzı oluşturabileceği sorunu var. Aşağıdaki aşırı sıcaklığın üzerinde bir Goldilocks yüksekliğinde kalmak ve sıvı damlacıklar içinde yüzen bir mikrop olarak yukarıdaki uzaya soğuk, affetmeyen geçiş çok olası görünmüyor.

Greaves aynı zamanda geçen ay yayınlanan ve Venüs’ün üzerindeki mikropların kendilerini daha alçak, daha sıcak irtifalarda kuru bulduklarında, yalnızca yaşam döngülerini yeniden canlandırmak ve sürdürmek için bir tür kış uykusuna yatabilecekleri bir mekanizma öneren bir makalenin ortak yazarıdır. atmosferik süreçler onları Venüs’ün üzerindeki yaşanabilir bölgede tekrar hidratlanmaları için yukarı kaldırdığında.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Google yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmetini yeniden açıyor

Google, yapay zeka tabanlı Fotoğraflar baskı hizmetini geri getirme sözünü yerine getirdi ve bu sefer daha uygun fiyatlı. Yaklaşan premium baskı serisinde bir kez daha makine öğreniminin her...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin