Perşembe, Ekim 22, 2020

Winamp Modern Dünyada Kaybolan Efsane

Dünya bugünlerde Spotify, Apple Music, YouTube Music ve diğer akış hizmetleriyle ilgili olsa da, herkesin kendi müzik kitaplıklarını çalmak istediği (ve bundan başka seçeneği olmadığı) bir zaman vardı.

O günler vardı Winamp onların büyük müzik kütüphaneleri işlemek için bu uygulamaya dönüm Windows milyonlarca kullanıcıya ve MacOS ile, orada bir numaralı medya oynatıcı oldu.

Winamp kullanımı, Windows’ta en popüler medya oynatıcısı olduğu bir dönemde 2001’de 60 milyon kullanıcıya ulaştı.

Winamp sürümlerini ve uygulamanın aldığı güncellemeleri tartışmayacak olsak da, ilk sürümün 23 yıl önce Nisan 1997’de başlatıldığını vurgulamakta fayda var. Ancak en başarılı sürüm, sadece bir yıl sonra piyasaya sürülen Winamp 2 idi. ve herkesin sevdiği.

Kaplamalar ve eklentiler, oynatma listeleri, görselleştirme ve çok daha fazlası için destekle geldi ve sonunda Windows’ta olması gereken bir uygulamaya dönüştü. Winamp’ın popülaritesi, özellikle cilt desteği ve onları geliştiren devs topluluğu sayesinde Windows 98 ve Windows XP’de hızla yükseldi.

Winamp’ın hızlı bir zaman çizelgesi olarak, her büyük sürüm yayınlandığında:

  • Winamp 1: 7 Haziran 1997
  • Winamp 2: 8 Eylül 1998
  • Winamp 2.10: 24 Mart 1999
  • Winamp 3: 9 Ağustos 2002
  • Winamp 5.0: Aralık 2003
  • Winamp 5.5: 10 Ekim 2007
  • Winamp 5.66: 20 Kasım 2013
  • Winamp 5.8: 26 Ekim 2016

Ancak Winamp’ı öldüren tek kişi yerel medya oynatıcılardan akış hizmetlerine geçiş değil. Aslında, Winamp’ı modern dünyada artık yeri olmayan bir efsaneye dönüştüren kötü kararlar ve zayıf sürümlerle karıştırılan bir dizi sahiplik değişikliği.

Winamp, Utah Üniversitesi öğrencileri Justin Frankel ve Dmitry Boldyrev’in kuruluşudur. Frankel, Winamp’ın geliştirilmesine devam etmek için 1997’de Nullsoft’u kurdu, sadece şirketi 1 Haziran 1999’da AOL’ye sattı.

Winamp’ın gelişimi AOL çatısı altında devam ederken, Nullsoft uygulama güncellemelerinden sorumlu bölüm haline geldi, ilk büyük dönüm noktası 2004’te tüm projeyi yapan ekibin şirketten ayrılmaya karar vermesiyle gerçekleşti.

O zamandan beri, Winamp’ın gelişimi zar zor ilerledi – aslında, Nullsoft ekibi emekli olduğunda, Winamp zaten sürüm 5’teydi, bu da bugünlerde birkaç revizyonla hala aynı.

2013 yılında AOL, Winamp’ı öldürme niyetini resmen açıkladı. Web sitesinin kapanması gerekiyordu, uygulama aynı yıl Aralık ayında hava karardı. Bu, birçok insan tarafından Winamp’ın sonu olarak görüldü, çünkü herkes uzun vadeli kalkınmaya tamamen bağlı bir sahibi olmadan, medya yürütücüsünün hayatta kalmasının neredeyse imkansız olduğunu biliyordu.

Neyse ki, hiçbir yerden ortaya çıkan Belçikalı bir şirket olan Radionomy, Winamp’ı devralmaya ve uygulamayı canlı tutmaya, önümüzdeki yıllarda büyük güncellemeler ve yeni özellikler vaat etmeye karar verdi.

Radionomi şemsiyesi altında sadece bir versiyon yayınlandı. Winamp 5.8, şirketin uygulamayı devralmasından yaklaşık beş yıl sonra Ekim 2018’de başlatıldı ve her şey sızdırılmış bir yapı resmi olmayan kanallar aracılığıyla web’e ulaştıktan sonra oldu. Bu güncelleştirmedeki en büyük değişiklik Windows 10 için tam destekti.

O zamandan beri, sadece Winamp’ın bir noktada daha da gelişmiş özelliklerle döneceğine dair tanıtımlar ve vaatler verildi.

Örneğin, resmi web sitesi de son iki yıldır hiçbir güncelleme yayınlanmadığı için terk edilmiş görünüyor. Radionomy hala “ekiplerimiz bugünün oyuncusu olmak için Winamp üzerinde çok çalışıyorlar” diyor, ancak artık kimsenin buna inanmadığını söylemeye gerek yok.

Radionomy, “Şu anda gelecekteki yeni bir Winamp için çok çalışıyoruz” diyor.

Nitekim Radionomi’nin CEO’su Winamp 6’yı Ekim 2018’de resmen açıkladı, ancak burada neredeyse iki yıl sonra yenilenen medya oynatıcısının yeni bir yapısı bile yok.

Günün sonunda, Winamp’ın bir sahibinden diğerine aktarılması, sonunda uygulamayı öldüren şey gibi görünüyor. Nullsoft ekibi 2004’te ayrılmasaydı Winamp’ın bugün nerede olacağını kim bilebilir

Bugün En Çok Okunanlar

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor

İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve...

En İyi Taşınabilir Bluetooth Hoparlörler: JBL, Bose, Sony Ve Daha Fazlası

Kablosuz bir hoparlör mi arıyorsunuz ve çok fazla harcamak istemiyor musunuz? Uygun fiyatlı mini ve en iyi taşınabilir bluetooth hoparlörler için en...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin