Pazar, Kasım 29, 2020

Windows 10’da Firefox’u Varsayılan PDF Okuyucu Olarak Ayarlama

Birçok kişinin bildiği gibi, şu anda Microsoft Edge mirası olarak bilinen Microsoft Edge’in orijinal sürümü, kullanıcıların başka bir özel uygulamaya ihtiyaç duymadan belgelerle çalışmasına izin veren gerçekten gelişmiş PDF denetimleriyle birlikte geldi.

Bu nedenle, özellikle Microsoft’un PDF belgeleriyle çalışmanın başka bir uygulama gerektirmediğinden emin olması nedeniyle Microsoft Edge iyi bir tarayıcı yerine en iyi PDF okuyucu olarak adlandırılmıştır.

Zaman değişti ve Microsoft Edge artık Chromium tabanlı çok daha gelişmiş bir tarayıcı. Ve aynı zamanda, Microsoft, deneyimi genel olarak bir uçtan diğerine daha doğal hissettirmeye çalıştığı için yerleşik PDF özellikleriyle birlikte gelir.

Ancak, Microsoft Chrome ve Mozilla Firefox da bu tür yetenekleri topladığından, Microsoft Edge yerleşik bir PDF okuyucu ile birlikte gelen tek tarayıcı değildir .

Daha da önemlisi, Firefox’un kullanıcıların Windows 10’da varsayılan PDF okuyucusu olarak ayarlamasına izin veren yeni seçeneklerle güncellenmesi. Başka bir deyişle, PDF belgeleriyle çalışan kullanıcılar bu dosyaları Firefox’ta Windows 10 cihazına çift tıklayın.

TechDows tarafından keşfedildiği gibi , değişiklik Firefox 78’de gerçekleşiyor, bu yüzden şu anda, yalnızca tarayıcının Nightly yapısı Windows 10’da varsayılan PDF okuyucu olarak yapılandırılabilir. Başka bir deyişle, bu şu an için bir deney, ancak Firefox 78 sabit kanala ulaştığında, yeni seçeneğin herkes için kullanılabilir olması gerekir.

İyi haber şu ki, herkes Firefox 78 Nightly yazılımını Windows 10 cihazlarına indirip yükleyerek bunu deneyebilir. Tarayıcıyı işletim sistemindeki varsayılan PDF okuyucu olarak ayarlamanın yolu mutlaka karmaşık değildir, ancak genel olarak çok daha basitleştirilmesi gereken bir dizi adım gerektirir.

Her şeyden önce, güncel Windows 10 ve Firefox Nightly çalıştırdığınızdan emin olun.

Ardından, Windows 10’da Ayarlar uygulamasını açın ve bu yolu izleyin (Microsoft, her şeyi bir an önce anlayacağınız için gereksiz yere karmaşık hale getirdiğinden her adımı iki kez kontrol ettiğinizden emin olun):

Kaynak: Settings > Apps > Default apps > Choose default apps by file type > PDF > Click Microsoft Edge > Firefox Nightly

Burada daha ayrıntılı olarak açıklanması gereken birkaç şey var. Belirli bir dosya uzantısı için arama kutusu yoktur, bu nedenle PDF ayarlarını ararken bu biçimi bulana kadar kaydırmak, kaydırmak ve kaydırmaktan başka bir yol yoktur. Bir dosya formatını aramanın çok daha kolay olacağını söylemeye gerek yok, ancak şimdilik bu gitmek için tek yol.

Varsayılan PDF okuyucusunu değiştirmediyseniz, cihazınızdaki belgeleri işleyen Microsoft Edge olmalıdır. Google Chrome gibi farklı bir uygulamayı zaten etkinleştirdiyseniz, bu uygulama PDF biçimi girişinin yanındaki Ayarlar uygulamasında görünür.

Firefox’u etkinleştirdikten sonra, her şey hazırsınız, çünkü bu noktadan itibaren Mozilla’nın tarayıcısı PDF belgelerini işleyecek. Tekrar değiştirmek ve Microsoft Edge’e dönmek istiyorsanız, yukarıda belirtilen adımları takip etmek yeterlidir, sadece bu durumda Edge’i Firefox ile değiştirmeniz yeterlidir.

Mozilla’nın yayın takvimine göre, PDF okuyucuyu Windows 10’daki herkese getirecek sürüm olan Firefox 78’in 30 Haziran’da istikrarlı kanalda yayınlanması bekleniyor.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin