Pazar, Temmuz 5, 2020

WordPress Admin Paneline Giremiyor Musunuz? İşte Yapmanız Gerekenler

WordPress admin paneline giremiyorum diyorsanız doğru adrese geldiniz. Bu sorun özellikle de ne olduğunu bilmiyorsanız sinir bozucu olabilir.

Ancak, merak etmeyin! Bu rehberimizde bilmeniz gereken her şeyi öğrenecek WordPress admin paneline giremediğinizde ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

 • Sorunu Çözmeden Önce Ne Yapmalısınız?
 • WordPress Admin Paneline Giremiyorum Sorununun 8 Sebebi ve Çözümleri
  • 1. Yanlış Giriş Bilgileri
  • 2. Şifre Yanlış & Şifre Sıfırlama İşe Yaramıyor
  • 3. Yönetici İzinlerinizi Kaybettiniz
  • 4. Fazla Giriş Denemesi
  • 5. Yanlış WordPress URL’si
  • 6. Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu
  • 7. Beyaz Sayfa Sorunu
  • 8. Parse Error: Syntax Error

Sorunu Çözmeden Önce Ne Yapmalısınız?

Başlamadan önce, her şeyin tam olarak çalışabilmesi için yapmanız gereken birkaç şey var:

 • Web sitenizin yedeğini geri yükleyin – WordPress admin paneline giremiyorum sorununu yedekleme yaparak çözebilirsiniz.
 • Web sitenizin yedeğini alın – sitenizin veritabanında değişiklik yapmak gibi daha ileri hamlelere geçmeden önce herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hazırlıklı olmak için web sitenizin yedeğini almalısınız.
 • Bir FTP istemcisi yükleyin – FileZilla gibi bir FTP istemcisini web sunucunuza yerel bir bilgisayardan elle ulaşmak için kullanılabilirsiniz.

WordPress Admin Paneline Giremiyorum Sorununun 8 Sebebi ve Çözümleri

WordPress admin paneline girememenizin birçok sebebi vardır. İşte size bu sorunun en yaygın örneklerini ve nasıl çözeceğinizi göstereceğiz:

1. Yanlış Giriş Bilgileri

WordPress admin paneline girememenizin en yaygın sebeplerinden biri yanlış giriş bilgilerini girmektir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerken küçük ve büyük harf duyarlılığı olduğundan ve de genellikle gizli olduklarından dolayı bilgilerinizi yanlış girebilirsiniz.

Bunu nasıl çözebilirim?

Şifrenizi girerken daha dikkatli olun, karakterlere ve rakamlara dikkat edin ve eğer hala sorun yaşıyorsanız bir şifre yöneticisi uygulaması kullanmayı düşünün.

2. Şifre Yanlış & Şifre Sıfırlama İşe Yaramıyor

Bazen şifrenizi hatırlamayabilir veya web sitenize başkası erişim sağlayıp şifrenizi değiştirdiği için admin paneline erişim sağlayamıyor olabilirsiniz.

Bunu nasıl çözebilirim?

Genellikle, bu sorun “Şifrenizi mi Unuttunuz?” tuşuna tıklayarak çözülebilir. Ancak bu yöntem işe yaramazsa hosting hizmetinizin kontrol panelinden şifrenizi değiştirebilirsiniz.

İşte şimdi size bunu Hostinger’ın hPanel’i ve phpMyAdmin ile yapmayı göstereceğiz:

 1. hPanel‘e giriş yapın.
 2. Aşağı kaydırın, veritabanı kısmına gelin ve phpMyAdmin‘i seçin.
 3. Girdikten sonra phpMyAdmin‘e gir tıklayın ve yönetim sayfasına yönlendirileceksiniz. Yapı‘yı seçin ve wp_users‘ı bulun.
 4. wp_users‘a tıkladıktan sonraki gelecek sayfada sitenizin kullanıcılarının giriş bilgilerini göreceksiniz. Düzenle‘ye tıklayın.
 5. Daha sonra ise user_pass sütununa yeni şifreyi girerek şifrenizi değiştirin. Yapmanız gereken başka değişiklik varsa onları da yapabilirsiniz.
 6. Değişiklikleri kaydetmek için Git’e tıklamadan şifrenizin İşlev değerini MD5 olarak değiştirin. Bu, şifrenizi ekstra bir güvenli katmanı ekleyerek daha güvenli hale getirmek için şifreleyecektir.

3. Yönetici İzinlerinizi Kaybettiniz

Bazı durumlarda WordPress admin paneline erişiminizi kaybetmiş olabilirsiniz. Örnek olarak giriş yapamıyor olabilir veya kullanıcı adınız bulunamıyor olabilir. Bunun birkaç sebebi vardır. Site sahipleri yönetici izinlerinizi almış olabilir veya hacklenmiş olabilirsiniz.

Bunu nasıl çözerim?

Eğer hacklendiyseniz WordPress veritabanınıza phpMyAdmin aracılığıyla yeni bir kullanıcı eklemeniz gerekir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. hPanel‘e giriş yapın ve phpMyAdmin’i açın..
 2. Yönetici sayfasına girdikten sonra wp_users‘a tıklayın ve daha sonra ise Ekle‘yi seçin. (henüz işimiz bitmedi)
 3. İhtiyacınıza göre sütunları doldurun ve değişiklikleri kaydedin. Veritabanında kullanımda olmayan bir ID numarası seçin ve user_status‘u 0 olarak bırakın.
 4. Değişiklikleri kaydettikten sonra ekranın sol tarafına geçin ve wp_usersmeta tablosunu seçin. Daha sonra ise Ekle‘yi bulun.
 5. Aşağıdaki sütunları gerekli bilgilerle doldurun:unmeta_id – otomatik olarak üretileceğinden dolayı boş bırakın.
 6. user_id – üçüncü aşamada girdiğiniz ID numarasını girin.
 7. meta_key – wp_capabilities yazın.
 8. meta_value –  a:1:{s:13:”administrator”;b:1;} ekleyin.
 9. İşiniz bittikten sonra Git‘e tıklayın ve aynı adımı aynı bilgilerle tekrarlamaya hazırlanın ancak meta_key‘e wp_user_level yazın ve meta_value’ı 10 olarak ayarlayın.
 10. Değişiklikleri kaydetmek için Git‘e tıklayın ve işte bu kadar! WordPress sitenizi yeni yönetici kullanıcınızla giriş yapabilirsiniz.

4. Fazla Giriş Denemesi

Bu hata giriş denemesini sınırlayan bir eklenti tarafından kaynaklanabilir. Brute-force saldırılarını önlemek için harika bir yöntemdir ancak bazen tam tersi de olabilir ve yönetici panelinize erişim sağlayamayabilirsiniz.

Bunu nasıl çözerim?

Doğal olarak giriş formu belli bir süreden sonra yeniden çalışacaktır. Ancak beklemek istemezseniz eklentiyi bir FTP istemcisi üzerinden devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 1. hPanel üzerinden bir FTP istemcisi kurun.
 2. FTP sunucunuza giriş yapın ve Uzak Site penceresine geçin.
 3. Aşağı kaydırarak wp-content klasörünü bulun ve plugins‘i seçin.
 4. Eklentinin klasörüne sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır‘ı seçin.
 5. Eklentinin adından önce deactivate_ yazın.
 1. Değişiklikleri kaydedin ve işte bu kadar! Eklenti devre dışı kalacak ve siz de böylece giriş yapabileceksiniz.

5. Yanlış WordPress URL’si

Eğer yakın zamanda sitenizin alan adını değiştirdiyseniz ve de WordPress admin paneline giremiyorum diyorsanız sitenizin URL’si ve veritabanında olan URL arasında fark olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bunu nasıl çözerim?

Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken veritabanınızı doğru URL ile güncellemektir.

6. Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu

WordPress admin paneline girememenize sebep olan diğer hataların aksine bu hata sitenizin tamamını etkileyecektir. Veritabanına bağlanılamayacağı için hiçbir şey yapamazsınız. Bu genellikle veritabanında bir sorun, kötü bir sunucu veya kötü çalışan eklentilerinin sebep olduğu bozuk dosyalar tarafından kaynaklanabilir.

Bunu nasıl çözerim?

Bunu çözmenin birkaç yolu vardır:

 1. Yerleşik WordPress onarma yapılandırmasını etkinleştirin veya hosting kontrol panelinizden veritabanı ayarlarına göz atın.
 2. Eğer bu iki yöntem işe yaramıyorsa bu sorunu yaşamadan önce yüklediğiniz bütün eklentileri dördüncü sorundaki çözümü kullanarak devre dışı bırakın.

7. Beyaz Sayfa Sorunu

Eğer WordPress sitenizde kendinizi bomboş beyaz bir sayfaya bakarken bulduysanız bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunun arkasında yatan sebeplerse kötü eklentilerle yetersiz web site hafızasına kadar değişebilir.

Bunu nasıl çözerim?

İşte bu sorunu çözmek için bazı seçenekler:

 1. Sitenizin hafıza limitini artırın.
 2. FTP istemcisi üzerinden yakın zamanda yüklediğiniz bütün eklentileri devre dışı bırakın.
 3. phpMyAdmin üzerinden varsayılan bir WordPress temas yükleyin.

8. Parse Error: Syntax Error

Eğer sitenize erişmeye çalışırken “parse error: syntax error” hatasını görürseniz bunun suçlusu kesinlikle yanlış koddur. Sadece tek bir yanlış harf bile bu hataya sebep olabileceğinden oldukça yaygın bir hatadır ancak çözümü kolaydır!

Bunu nasıl çözerim?

Bu kod sorununu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır:

 1. Yakın zamanda yaptığınız kod değişikliklerini kontrol ederek hatanın kaynağını bulun ve düzeltin.
 2. Kötü kodu bir FTP istemcisi ile düzeltin. WordPress hatalı kod sorunlarını çözmek için kapsamlı rehberimize göz atın.

Sonuç

 • Yanlış Giriş Bilgileri — şifrenizi daha dikkatli girin veya güvenli ve uğraşmasız girişler için bir şifre yöneticisi uygulaması kullanın.
 • Şifre Yanlış & Şifre Sıfırlama İşe Yaramıyor — eğer eposta üzerinden şifre sıfırlama yöntemi işe yaramıyorsa hosting sağlayıcınızın kontrol panelinden yeni bir şifre oluşturun.
 • Yönetici İzinlerinizi Kaybettiniz — phpMyAdmin üzerinden veritabanında yeni bir kullanıcı oluşturun.
 • Fazla Giriş Denemesi — anında giriş yapabilmek için bir FTP istemcisiyle giriş yapmanıza engel olarak eklentiyi devre dışı bırakın.
 • Yanlış WordPress URL’si — bu hata domain veya URL değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Veritabanınızı phpMyAdmin üzerinden yeni URL ile güncelleyin.
 • Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu — hosting kontrol paneliniz üzerinden veritabanınızda sorun olup olmadığına bakın ve kötü eklentilerle temaları devre dışı bırakın.
 • Beyaz Sayfa Sorunu — sitenin hafıza limitini artırın, kötü eklentileri devre dışı bırakın ve sitenizin temasını varsayılan olarak değiştirin.
 • Parse Error: Syntax Error — hatanın kaynağını bulun ve bir FTP istemcisi ile düzeltin.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on çekirdekli işlemci daha hazırlıyor gibi görünüyor . Core i9-10850K etiketli bu yeni CPU, Geekbench...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını ortadan kaldırmışsa da, orijinal Yenilmezler'in tamamı hayatta kalmayı başarmıştı. Peki neden?

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı bir fotoğraf, Düz Dünyacıların tepkisini çekti. Her şey astronotun,...

Bilim insanları depremleri hisseden hayvanlarla erken uyarı sistemi kuruyor

Hayvanların hareket sensörleriyle sürekli izlenmesinin deprem tahminlerine katkıda bulunabileceğini düşünen araştırmacılar hayvan hareketlerini uzaydan takip etmeye hazırlanıyor. Bugün bile...

Benzer Haberler

Tails Linux OS Sürüm 4.8, Büyük Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Çıktı

Artık Tails'in yeni bir sürümü indirilebiliyor ve bu sefer son aşama, bu Linux dağıtımını çalıştırırken kullanıcıları korumak için gereken bir dizi güvenlik...

Apple Watch, yaklaşan watchOS 7 sürümü ile daha hızlı hissedecek

WWDC'de Apple, bu sonbaharda Apple Watch'a gelecek olan watchOS 7 güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme , paylaşılabilir ve bulunabilir saat yüzü yapılandırmaları, uyku takibi, otomatik...

Linux Mint 20 ISO sonuçlandı, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek

Linux Mint 20 stabil sürümleri test edilmiştir ve şimdi serbest bırakılması için onaylanmıştır. Linux Mint ekibi hala ana web sitesini herhangi bir bilgi...

Windows Dosya Kurtarma, Microsoft tarafından silinen verilerin kurtarılmasına yardımcı olan yeni bir uygulama

Microsoft, önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz veya diskinizde, flash sürücünüzde veya bellek kartınızda bozuk veriler varsa kullanışlı olabilecek bir dosya kurtarma uygulamasını...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını...

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı...