Cumartesi, Temmuz 11, 2020

WordPress CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitenizi kurmanın en önemli kısımlarından biri sitenizin hızlı yüklenmesinden emin olmaktır. Bugünlerde arama motoru sıralamaları için web sayfası yüklenme hızının önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. WordPress web sitelerinizi hızlandırmanın birçok yolu vardır. Örneğin, WP Super Cache gibi bir eklenti kullanmak, resimleri optimize etmek veya bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmaktır. En iyi sonuçlar bütün yöntemleri birlikte kullanarak elde edilebilir.

Bu rehberde WordPress hosting‘de barındırılan WordPress web siteniz için CloudFlare kurulumu nasıl yapılır öğreneceksiniz.

 • CloudFlare Nedir?
 • CloudFlare kurulumu için ihtiyacınız olanlar
 • Adım 1 — Bir CloudFlare hesabı oluşturun
 • Adım 2 — Alan Adını CloudFlare’e ekleyin
 • Adım 3 — CloudFlare’de alan adınız için DNS kayıtlarını kontrol etme
 • Adım 4 — Alan adınızı CloudFlare nameserverlarına yönlendirme
 • Adım 5 – WordPress’de CloudFlare Eklentisinin Kurulumu ve Yapılandırması

CloudFlare Nedir?

CloudFlare web site ve ziyaretçi arasında bir vekil sunucu görevi göreven içerik dağıtım ağıdır. En yakın bölgeden (CloudFlare’in tüm dünyada birçok sunucusu mevcuttur) önbelleğe alınmış statik içerik sunarak web site yüklenme hızını daha hızlı kılar. Üstelik, CloudFlare bir web siteye gelen bütün istekleri karşılar ve geleneksel CDN’lere kıyasla daha farklı ve kullanışlı hizmetler sunabilir:

 • DDoS saldırı azaltma
 • Bir web siteye yapılan bütün istekler üzerine analitikler
 • Kolay SSL sertifikası kurulumu
 • Protokoller arasında ağ geçidi

CloudFlare kurulumu için ihtiyacınız olanlar

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Alan adı kaydedicinizin kontrol paneline erişim
 • WordPress yönetici bölgenize erişim

Adım 1 — Bir CloudFlare hesabı oluşturun

CloudFlare kurulumu yapmaya başlayabiliriz.

Resmi CloudFlare web sitesine gidin ve bir CloudFlare hesabı oluşturmak için Sign Up (Kaydol) tuşuna basın. Gereken bütün bilgileri girin ve bir hesap oluşturun.

Adım 2 — Alan Adını CloudFlare’e ekleyin

CloudFlare’e üye olduktan sonra önünüze sitenizi ekleme penceresi gelecektir. Web sitenizin alan adını girin ve devam etmek için Scan DNS Records tuşuna basın.

Adım 3 — CloudFlare’de alan adınız için DNS kayıtlarını kontrol etme

Tarama tamamlandıktan sonra alan adınızın DNS bilgilerini göreceksiniz. Bu aşamada CloudFlare’i belirli alt alan adları için etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Seçtiğiniz DNS kaydı için Turuncu Bulut CloudFlare’i etkinleştirir, Gri Bulut ise CloudFlare’i devre dışı bırakır.

CloudFlare’i çıplak alan adınız ve www alt alan adınız için etkinleştirmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde CloudFlare sitenizin hem www, hem de www olmayan versiyonlarında çalışacaktır. İşiniz bittikten sonra Continue tuşuna basarak bir dahaki adıma geçin.

Adım 4 — Alan adınızı CloudFlare nameserverlarına yönlendirme

CloudFlare kurulumu işlemindeki bu aşamada, CloudFlare planınızı seçmeniz istenecek. Ücretsiz planı seçin ve yine Continue tuşuna basın.

Bu aşamada size CloudFlare nameserverları verilecektir. Alan adı sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın ve alan adı nameserverlarınızı CloudFlare nameserverlarıyla değiştirin.

Adım 5 – WordPress’de CloudFlare Eklentisinin Kurulumu ve Yapılandırması

CloudFlare WordPress için harika seçeneğe sahiptir ve bazı kullanışlı özelliklere sahiptir:

 • Tek tık WordPress optimizasyonu
 • Web uygulama güvenlik duvarı (WAF) kuralları
 • Otomatik önbellek temizlemesi
 • İstatistikler
 • Cloudflare ayarlarını cloudflare.com kontrol panelini açmadan değiştirebilme

WordPress yönetici panelinize girin ve CloudFlare WordPress eklentisini yükleyin.

Kurulum tamamlandıktan sonra CloudFlare eklentisini yapılandırmaya başlayın. Eklentiler kısmına gidin Yüklü Eklentiler tuşuna tıklayın. CloudFlare eklentisini bulun ve Ayarlar tuşuna basın.

CloudFlare giriş sayfası önünüze çıkacak ve eposta adresi ile API anahtarını girmeniz gerekecektir. Get your API Key from here tuşuna tıklayın. Bu tuşa tıkladıktan sonra CloudFlare hesabınız açılacak ve daha sonra ise API Key kısmı altından API anahtarınızı bulabileceksiniz.

API anahtarınızı aldıktan sonra WordPress web sitenizde eposta adresini ve API anahtarını girin ve SAVE API Credentials tuşuna basın.

CloudFlare ayarları sayfanıza transfer edildikten sonra Apply Default Settings kısmında Apply tuşuna tıklayın. WordPress web siteleri için varsayılan CloudFlare ayarlarını kullanabilirsiniz.

Automatic Cache kısmında Apply tuşuna tıklayarak Automatic Cache’i etkinleştirmeniz şiddetle önerilir. Automatic Cache purge’i etkinleştirmek web site tasarımınız güncellendiğinde bütün CloudFlare önbelleğini temizleyecektir.

Bugün En Çok Okunanlar

Instagram fotoğrafıyla viral olan 61 yaşındaki Madonna’nın gençlik sırrı ne?

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Madonna, Instagram’da verdiği pozla sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 61 yaşındaki şarkıcının aynanın karşısında verdiği pozu 600 binden fazla takipçisi beğendi.

Amber Heard’dan Johnny Depp’e yeni suçlamalar: “Uyuşturucu fotoğrafları” mahkemeye sunuldu

Johnny Depp’in tabloid gazete The Sun’a açtığı dava bu hafta görülmeye başlandı. 57 yaşındaki aktörün, eski eşi Amber Heard’a şiddet uyguladığını ileri...

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia…

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia edildi. Bu kararın ardından sosyal medyada markayı destekleyen ve...

Johnny Depp, kızına 13 yaşındayken kızına marihuana içirdiğini itiraf etti: “Sorumlu bir ebeveyn olmak istedim”

Johnny Depp, kızı Lily-Rose’a 13 yaşındayken marihuana verdiğini açıkladı ve bunun “sorumlu ebeveynlik” olduğunu iddia etti. Aktörün açıklaması, The Sun...

Benzer Haberler

Tails Linux OS Sürüm 4.8, Büyük Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Çıktı

Artık Tails'in yeni bir sürümü indirilebiliyor ve bu sefer son aşama, bu Linux dağıtımını çalıştırırken kullanıcıları korumak için gereken bir dizi güvenlik...

Apple Watch, yaklaşan watchOS 7 sürümü ile daha hızlı hissedecek

WWDC'de Apple, bu sonbaharda Apple Watch'a gelecek olan watchOS 7 güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme , paylaşılabilir ve bulunabilir saat yüzü yapılandırmaları, uyku takibi, otomatik...

Linux Mint 20 ISO sonuçlandı, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek

Linux Mint 20 stabil sürümleri test edilmiştir ve şimdi serbest bırakılması için onaylanmıştır. Linux Mint ekibi hala ana web sitesini herhangi bir bilgi...

Windows Dosya Kurtarma, Microsoft tarafından silinen verilerin kurtarılmasına yardımcı olan yeni bir uygulama

Microsoft, önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz veya diskinizde, flash sürücünüzde veya bellek kartınızda bozuk veriler varsa kullanışlı olabilecek bir dosya kurtarma uygulamasını...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Instagram fotoğrafıyla viral olan 61 yaşındaki Madonna’nın gençlik sırrı ne?

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Madonna, Instagram’da verdiği pozla sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 61 yaşındaki...

Amber Heard’dan Johnny Depp’e yeni suçlamalar: “Uyuşturucu fotoğrafları” mahkemeye sunuldu

Johnny Depp’in tabloid gazete The Sun’a açtığı dava bu hafta...

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia…

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia...