Pazartesi, Ekim 19, 2020

Yapay nöronlar biyolojik nöronlarla internet üzerinden iletişim kurabildiler

Beynimizin bilgisayarlarla bağlantı kurabildiğini ve iletişim kurabileceğini düşünmek sizce gerçekçi olmayan bir bakış açısımı, aksine yeni yapılan deneyler sayesinde bunun ilk adımları atıldı.

İngiltere, İsviçre, Almanya ve İtalya’dan uluslararası bir bilim adamları ekibi, son zamanlarda, aktif bir sinir ağını aktive eden, silikon ve biyolojik beyin hücrelerinden yapılan yapay beyin hücrelerinin internet bağlantısı yoluyla birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlayan deneyler başarıyla gerçekleştirdi.

Şu anda bu proje hala hayvanlar üzerinde geliştirme ve testin erken aşamalarındadır, ancak büyük umut vaat etmektedir. Bahsedilen deneyde, bilim adamları Southampton Üniversitesi’ndeki (İngiltere) bir laboratuarda bir farenin nöronunu kültürlediler. Bu nöronlar, uyarıcı ve işleme bilgisi alan memristor adı verilen ona bağlı yapay nanoparçacıkların sinyallenmesi için bir aracı olarak kullanılır. Benzer nöron modelleri, İtalya ve İsviçre’deki laboratuvarlarda da kültürlendi. Ekip daha sonra bu sinir modellerini birleştirmeye çalıştı. Sonuç şaşırtıcıydı, sadece sinir modelleri birbirleriyle bağlantı kurmakla kalmadı, aynı zamanda bir internet bağlantısı kullanarak bilgileri ileri ve geri aktarabildi.

İletilen veri miktarı hala oldukça sınırlı olmasına rağmen, deneysel sonuçlar yapay ve yapay biyolojik nöronların birbirleriyle ve gerçek zamanlı olarak iki yönlü iletişim kurabildiğinin basit bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Araştırma ekibinin bir üyesi olan İtalya’nın Padova Üniversitesi’nde biyomedikal bilimler profesörü Stefano Vassanelli şunları söyledi: ‘İlk kez, yongaları işlemedeki yapay nöronların birleştirilebileceğini gösterdik. beyindeki biyolojik nöronlarla bağlantı kurun ve gerçek sinir dokusunun temel işlevlerini simüle edebilen ‘nano anılar’ aracılığıyla birbirleriyle etkileşime geçin. Bu tür nöronlar arasındaki doğal bağlantı, beyindeki işlemlerin çoğunu işleyen nöronlar arasında sinyallerin iletilmesine izin verebilir.

Profesör Vassanelli’nin tanımladığı ‘melez’ beyin, gerçek insan zekası ile yapay zeka (AI) arasındaki etkileşim olasılığını gerçekleştirme konusunda büyük vaatte bulunuyor. Aynı zamanda, Parkinson, inme veya epilepsi gibi beyinle ilgili hastalıklar için potansiyel bir tedavi ve rehabilitasyon yöntemi olarak kullanılabilecek.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla’nın yedi günlük iade politikasını sona erdi!

Tesla onun yedi gün sunan durdurdu, hiçbir soru göre iade politikası istedi Electrek . Şirketin dün gece yaptığı teklife son verdiği bildirildi. Otomobil üreticisinin politikaya adadığı web sayfasını ziyaret...

Sega 60. yılını Steam’de ücretsiz mini oyunlarla kutladı

Sega bu yıl 60. yılını kutluyor ve bu vesileyle Steam'de bir haftalık kutlamalarla kutlanıyor. Bir var bir çok Sega oyunları satışı dahil Persona 4 Golden, Bayonetta ve Total...

Disney akışa odaklanmak için ‘stratejik bir yeniden yapılanma’ duyurdu

Disney'in geleceği doğrudan tüketiciye yöneliktir. Disney , içerik işini "teatral, doğrusal ve akış için içerik üretmek ve sunmaktan sorumlu ve...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin