Pazar, Eylül 20, 2020

Yeni bir araştırma, mükemmelliyetçiliğin iki türü olduğunu gösterdi

İlk gruptakilerin en iyisi olmak için doğuştan gelen bir arzusu mevcutken, diğerleri ise başkalarının gözünde başarısız olmamayı önemsiyor.

Çalışma hayatında mükemmeliyetçilik genellikle aranan bir özellik olarak görülüyor. Çünkü mükemmeliyetçiler yüksek hedefler koyma, ayrıntılara odaklanma ve işi tamamlama eğilimi gösteriyor.

Bununla birlikte mükemmelliyetçiliğin olumsuz yönleri de bulunuyor. Geçmişte yapılan araştırmalar mükemmeliyetçi bireylerin, yüksek beklentilere sahip olmasından dolayı akıl sağlığı sorunları yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Frontiers in Psychology’de yayımlanan yeni bir çalışmada ise Bergen Üniversitesi’nden araştırmacılar, mükemmelliyetçiliğin iki farklı bileşenden oluştuğunu ortaya koydu: “Çaba gösterme” ve “Değerlendirme kaygıları”.

423 Norveçli yetişkinin katıldığı araştırmada Frost Çok Boyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği kullanıldı. İlk olarak 1990’ların başında geliştirilen ölçek için “katılıyorum ve katılmıyorum” cevaplı 8 soru hazırlandı ve bunlar iki grupta toplandı.

İşte o sorular:

Çaba gösterme

  1. Kendime çoğu insandan daha yüksek hedefler koyuyorum.
  2. Son derece yüksek hedeflerim var.
  3. Başka insanların kendilerine koyduğu standartlar benimkilerden düşük gibi görünüyor.
  4. Gündelik işlerimde çoğu kişiden yüksek performans bekliyorum.

Değerlendirme kaygıları

  1. İşte veya okulda başarısız olursam kişilik olarak da başarısız olurum. 
  2. İşte veya okulda bir görevi benden daha iyi yapan çıkarsa, başarısız olduğumu hissediyorum.
  3. Her zaman başarılı olmazsam insanlar bana saygı duymaz.
  4. Ne kadar az hata yaparsam, o kadar çok sevilirim.

Forbes’un aktardığına göre yukarıdaki iki grup, mükemmelliyetçiliğinin iki bileşenini temsil ediyor.

İlk gruptakilerin en iyisi olmak için doğuştan gelen bir arzusu mevcutken, diğerleri ise başkalarının gözünde başarısız olmamayı önemsiyor.

Bir dizi istatiksel yöntem kullanan araştırmacılar, iki grubu birlikte ve ayrı ayrı ele alarak hangi yöntemin daha iyi bir ölçüm aracı olduğunu değerlendirdi. Bunun sonucunda ölçeğin, gruplar ayrı ayrı ele alındığında daha doğru sonuç verdiği keşfedildi.

Araştırmacılar ayrıca, değerlendirme kaygılarının muhtemelen psikolojik sorunlara yol açan mükemmelliyetçilik biçimi olduğunu ifade etti.

Verilere göre değerlendirme kaygıları, anksiyete ve depresyonla doğrudan ilişkiliyken, diğer grubun bu sorunlarla zayıf bir ilişkisi bulunuyor.

Kaynak : https://indyturk.com/node/227761/bilim/yeni-bir-ara%C5%9Ft%C4%B1rma-m%C3%BCkemmelliyet%C3%A7ili%C4%9Fin-iki-t%C3%BCr%C3%BC-oldu%C4%9Funu-g%C3%B6sterdi

Bugün En Çok Okunanlar

Cyberpunk 2077’yi PC’de çalıştırmak için ihtiyacınız olan gereksimleri

Merak etmeyin, mega makineye ihtiyacınız yok. Cyberpunk 2077 birkaç ay içinde piyasaya sürülecek, ancak Kasım ortasındaki lansmanından önce geliştirici CD...

Apple iOS 14.2 beta 1 açıklandı – şimdi indirin

Apple iOS 14.2 beta 1 Apple bu haftanın başlarında iOS 14 , iPadOS 14 ve watchOS 7'nin son sürümlerinin çıkacağını duyurduğunda geliştiricileri ve normal iPhone, iPad...

iOS 14 ile Google, iPhone’unuzu ele geçirebileceğini düşünüyor

Üç aylık betalardan sonra iOS 14 nihayet tüm iPhone kullanıcıları için çıktı ve Apple'ın bu yılki büyük mobil işletim sistemi yükseltmesi için...

Marvel’in gelecekteki Avengers serisindeki ilk yeni kahraman doğrulandı

Marvel yeni kahraman Bu yıl Marvel filmleri veya TV şovları alıp almadığımızı söylemek için henüz çok erken. Black Widow Kasım ayı başlarında piyasaya sürülecek,...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin