Cuma, Aralık 4, 2020

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya’nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten biyolojik piller olarak tanımlanıyor. Yeni projenin ilk prototipleri kullanılmaya başlandı.

bioenerji projesi

Paneli geliştiren biyoteknoloji girişimi Bioo’nun 24 yaşındaki kurucusu Pablo Vidarte, konsepti rüyasında düşünmeye başladı. “Rüyamda, bir bitkinin yapraklarına güneş paneli gibi davranmak mümkün mü?” Diye sordum. Kısaca cevap hayır. Ancak, çevreye zarar vermeden kendiniz için enerji üretmek üzere doğayı bir pil gibi ele alabileceğiniz yollar var. ” diyor.

Yağmur yağarken veya toprak sulanırken, besinler ve mikroorganizmalar topraktan yeni biyolojik pilin içine sızar. Pilin içinde, organik maddeyle beslenen mikroorganizmalar protonlar ve elektronlar üretirler, elektronları anoda ve protonları katoda gönderir. Panelin açıkta kalan kısmındaki deliklerden gelen hava oksijen sağlar. Süreç, ışıklara veya sensörlere güç sağlayabilen bir akım üretir ve sonunda, büyütüldüğünde potansiyel olarak tüm evi çalıştırabilir.

biyolojik panel- bioenerji-

7 Gün 24 Saat Enerji Üretebilir

Vidarte, yeni biyoenerji projesi’ nin birkaç avantajı olduğunu söylüyor. “Gündüz ve gece elektrik üreten bir enerji kaynağınız var” diyor. “Yani 7 gün 24 saat enerji üretimi. Yağmur yağsa da kar yağsa da aynı miktarda enerji üretecek. ” Son yıllarda güneş panellerine yer açmak için 2 milyon ağacın kesildiği Güney Kore’de olduğu gibi, doğanın yerini alabilecek büyük bir güneş çiftliğinin aksine, biyolojik paneller tarlada büyüyen bitkileri etkilemeden çalışabilir. Teknoloji, güneş panellerinde kullanılanlardan daha bol olan malzemeleri (grafit gibi) kullanır, bu nedenle seri üretildiğinde potansiyel olarak fiyat konusunda rekabet edebilir. Ancak başlangıç olarak prototip, panellerin ne kadar enerji üretebileceği hakkında veri toplamaya başlıyor.

Teknolojinin kullanılacağı ilk yerlerden biri, biyolojik pillerin toprağın nemi ve pH’ı gibi verileri toplayan sensörleri çalıştırabildiği ve çiftçilerin ekin yetiştirme koşullarını optimize edebilmesi için tarlayı haritalandıran çiftliklerdir. (Şu anda, bu tür bir sensör genellikle daha az sürdürülebilir olan ve sürekli olarak değiştirilmesi gereken geleneksel pilleri kullanır.) Sensörler sonunda toprakta depolanan karbon miktarı gibi diğer faktörleri ölçmek için de kullanılabilir. Çok önemli bir veri noktası Yenileyici tarım tekniklerini kullanan çiftçiler iklim değişikliğiyle mücadele için karbon kredisi kazanmayı hedefliyor. Ibiza parkına monte edilenler gibi daha büyük paneller, aydınlatmaya güç sağlamak için kullanılabilir.

Bitkileri ışığı veya sesi etkinleştiren anahtarlara dönüştüren daha deneysel teknolojiler üzerinde de çalışan şirket, Bioo Panelleri 2021’in sonunda veya 2022’nin başlarında pazara sunmayı bekliyor.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin