Perşembe, Ekim 22, 2020

Yeni bulgu hayatın ortaya çıkışına dair teorileri değiştirebilir: Dünya’daki yaşam Mars’tan mı geldi?

“Bulgulara göre radyasyona dirençli Deinococcus, Dünya’dan Mars’a veya tam tersi güzergahta yolculuk ederken hayatta kalabilir”

Yeni bilimsel araştırma, bir bakteri türünün Uluslararası Uzay İstasyonu dışında hayatta kalabildiğini ortaya koydu. Keşif, Dünya’daki yaşamın Mars’tan gelmiş olması ihtimaline işaret ediyor.

Frontiers in Microbiology isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, istasyon dışındaki alüminyum plakalarda tutulan Deinococcus bakterilerinin üç yıl boyunca hayatta kaldığı belirtildi.

New York Post‘un aktardığına göre bulgular, Dünya üzerindeki yaşamın uzaydaki mikroorganizmalardan kaynaklandığını öne süren Panspermia hipotezini destekler nitelikte.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Akihiko Yamagishi, “Bilim insanları konuyla ilgili tamamen farklı fikirlere sahip olabilir. Bazıları yaşamın çok nadir olduğunu ve evrende yalnızca bir kez geliştiğini düşünürken, diğerleri yaşamın koşulları uygun her gezegende var olabileceğini söylüyor. Ama Panspermia doğruysa, hayat düşündüğümüzden daha yaygın olmalı” dedi.

Araştırmacıların açıklamasına göre plakaların yüzeyindeki bakteriler öldü. Ama bu şekilde alttaki bakteri kolonisinin hayatta kalmasını sağlayacak koruyucu bir tabaka oluşturdu.

Yamagishi, zorlu koşullarda hayatta kalabildiği belirtilen bakterilerle ilgili şunları söyledi:

Bulgulara göre radyasyona dirençli Deinococcus, Dünya’dan Mars’a veya tam tersi güzergahta yolculuk ederken hayatta kalabiliyor. Bu yolculuk, en kısa yörüngede birkaç ay veya bir yıl sürer.

Bugün En Çok Okunanlar

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook'a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının...

iOS 14.2 Beta 3 Tüm Kullanıcılar İçin İndir!

Apple, iOS 14, Apple Watch Series 6 ve yeni iPhone 12'yi çoktan piyasaya sürdü, böylece şirket artık dikkatini deneyimi daha da iyileştirmeye...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin