Salı, Ekim 27, 2020

Yeni dSLR fotoğraf makineniz için 20 ipucu.

Fotoğrafçılığın belki şimdilik tüm inceliklerini öğrenmeye hazır değilseniz bile, güzel fotoğraflar çekmek için yeni dSLR kameranızı kullanmak istiyorsanız, bu kılavuz tam size göre. Temel modları, kameranızdaki bu küçük düğmelerin bazılarını ve ilk fotoğraflarınızı daha başarılı hale getirmek için birkaç püf noktasını inceleyeceğiz.

Tutuşunuzu doğru yapın

Başarılı fotoğrafların anahtarı, titrek görüntüleri önlemek için iyi bir kavramadır. Bir elinizi kameranın gövdesindeki kavrama etrafına sarın. Kavrama, dSLR’nin önünden dışarı çıkan dokulu, çıkıntılı alan olacaktır.

Tutuşunuz doğru olsun, 2.Kısım

Diğer elinizi lensin altına yerleştirin. Diğer parmaklarınızı vücuda yaslarken merceği sabit tutmak için işaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanın.

Otomatik odaklama ve sabitleyici

Yeni başladığınızda, otomatik odaklama ve sabitleyicinizin açık olmasını istersiniz. Bu, fotoğraflarınızı daha net hale getirecektir. Otomatik odaklama ve sabitleyici genellikle fotoğraf makinesinin merceğinde gövde tarafından bulunur.

Bir hafıza kartı alın

Kameranız bir bellek kartı ile birlikte gelmediyse, dSLR fotoğraf makinelerinin çoğunda fotoğraflarınız için yerleşik depolama alanı olmadığından bir tane satın almanız gerekir. En az 32GB belleğe sahip bir kart öneriyoruz. Yüzlerce fotoğrafı bu boyuttaki bir kartta saklayabilirsiniz.Ayrıca, bilgisayarınızın fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde yükleyebilmesi için 45 MB / sn veya daha yüksek okuma hızına sahip bir kart aradığınızdan emin olun.

Modları tanıyın

Bu kameralar, fotoğraf çekmeyi kolaylaştırmak için çeşitli modlarla birlikte gelir. Bu modlar flaşı, diyaframı, deklanşör hızını ve daha fazlasını sizin için ayarlar, temel olarak bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenecek kadar emin olana kadar çok fazla tahminde bulunur. Canon hattındaki gibi bazı kameralarda, açma / kapama düğmesiyle bir mod kadranı vardır. Bazı Nikon kameralar gibi diğerlerinde, seçeneklere erişmek için bir mod düğmesine basmanız gerekir. Kılavuzunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

İşte en yaygın modlardan bazıları.

Makro modu

Makro küçük anlamına gelir, bu yüzden şaşırtıcı değil, insanlar genellikle küçük şeylerin fotoğraflarını çekmek için makro modunu kullanırlar. Bu mod, büyük ya da küçük olan yakın çekim net görüntüler almanızı sağlar. Örneğin, böcekler, mücevher detayları, yapraklardaki damarlar ve çiçeklerin yakın çekimleri makro için iyi bir konudur. Bu mod genellikle bir çiçeğin simgesiyle işaretlenir.

Gece modu

Dışarıda karanlık olduğunda, fotoğraf oluşturmak için fotoğraf makinesinin daha fazla ışığa ihtiyacı vardır. Kameranızı gece moduna ayarlamak – genellikle bir ay simgesiyle işaretlenir – kameranın fotoğrafı çekerken mümkün olduğunca fazla ışık almasını sağlar.

Spor modu

Spor modu – kameranızda çalışan bir adam simgesiyle gösterilir – temelde aksiyon çekimlerini dondurur, böylece bulanıklık olmaz.

Mod ayrıca hızlı ateş çekimleri yapma seçeneği de sunar. Parmağınızı deklanşör düğmesinde basılı tuttuğunuzda kameranız fotoğraf çekmeye devam edecektir. Hızlı bir şekilde art arda çok sayıda fotoğraf çekmek, mükemmel aksiyon çekimi yapmanızı sağlar.

Havai fişekler için spor modu

Spor modu, etrafta koşan çocukların, gevezelik akarsuların, spor ve araba yarışlarının fotoğraflarını çekmek için mükemmeldir. Havai fişeklerin fotoğraflarını çekerken de kullanışlı buldum. Havai fişekler büyük ışık patlamaları verdiği için gece moduna ihtiyacım yok, ancak patlamayı hızlı bir şekilde yakalayabilecek bir ayara ihtiyacım var.

Peyzaj modu

Bu mod dağ simgesiyle işaretlenmiştir. Binaların, manzaraların ve daha büyük sahnelerin dışında fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz.

Manzara modu ipucu

Manzara modu, açık havada fotoğraf çekmenize yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar. Birden fazla nesnenin veya tek bir büyük nesnenin fotoğrafını çektiğinizde kullanılabilir. Mod, tüm fotoğrafın odakta olmasını ve bulanık olmamasını sağlar.

Portre modu

Portre modu, manzara modunun tam tersini yapar. Tek bir nesneye odaklanır ve fotoğrafın geri kalanını biraz bulanıklaştırır. Bu, görüntünün odağının yalnızca bir kişi veya şey olmasını istediğinizde mükemmeldir.

Video modu

Film çekmek istiyorsanız, video kameranın simgesiyle işaretlenmiş video moduna geçmeniz gerekir. Bazı modellerde, çekime başlamak için vizörde bir düğmeye basmanız gerekir (üzerinde kırmızı bir nokta olacaktır).

Flaşı düzeltin

Dikkatli ol. Mikro, manzara ve portre modları, düşük ışıklı ortamlarda flaşın sönmesini tetikleyebilir, bu da sert gölgeler, parlak nesneler üzerinde parlama (bu fotoğraftaki gibi) veya renk doygunluğu eksikliğine neden olabilir.

Flaşı düzeltin

Flaşın yoğunluğunu azaltmak için, çekimi yapmadan önce flaşın üzerine ince bir mendil, bir parça balmumu kağıdı veya peçete atın. En güzel düşük ışıklı fotoğrafı elde etmek için doğru kapağı bulmak biraz deneme gerektirebilir.

Wifi özelliklerini tanıyın

Çoğu yeni dSLR, Wi-Fi kullanabilir. Bu, fotoğrafları doğrudan fotoğraf makinenizden sosyal medyaya veya diğer hesaplara yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bazılarında kameranızı telefonunuzdan kontrol edebilen uygulamalar da vardır. Uygulamayı her yerden yola çıkabileceğiniz bir deklanşör düğmesi gibi düşünün. Ayrıntılar için kılavuzunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

Ekranınızı koruyun

Gibi – Sizin kameranın ekranı çok hassastır, bu yüzden net bir ekran koruyucusu satın emin olun Nikon bu bir veya Cannon bu bir – çizilmesini önlemek için.

Filtreler

Belirli efektleri elde etmek için lensinize her türlü şık filtreyi takabilirsiniz. Örneğin, renkli filtreler bir fotoğrafın genel tonunu değiştirebilir. Başka bir örnek, polarize edici bir filtredir. Parlak nesneler üzerindeki ışık yansımalarını azaltır, renkleri daha zengin yapar ve kontrastı artırır.

Objektif boyutu

Filtreleri çevrimiçi sipariş etmek için acele etmeden önce, merceğinizin ne büyüklükte olduğunu bildiğinizden emin olun. Yanlış boyut satın alırsanız, filtre sığmaz.

Tipik olarak, lensinizin boyutu ucunda milimetre olarak işaretlenir. Bu özel lens 58 milimetredir. İçinde bir çizgi bulunan sıfır, boyut miktarından önce gelir.

Bugün En Çok Okunanlar

Google yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmetini yeniden açıyor

Google, yapay zeka tabanlı Fotoğraflar baskı hizmetini geri getirme sözünü yerine getirdi ve bu sefer daha uygun fiyatlı. Yaklaşan premium baskı serisinde bir kez daha makine öğreniminin her...

Quibi kapandığını doğruladı

Quibi'nin kurucuları, fikrin 'yeterince güçlü' olmayabileceğini kabul etti. Jeff Katzenberg / Meg Whitman liderliğindeki Quibi'nin piyasaya sürülmesinden ancak altı...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Google Alışveriş fiyat izleme ve karşılaştırma araçları ekledi

Kullanıcılar ayrıca yerel mağazalar için mağazadan teslim alma ayrıntılarını da bulabilecekler. Google, Black Friday'e giden yolda aldığınız anlaşmanın gerçekten bir anlaşma olup olmadığını bilmenizi sağlayacak alışveriş platformuna araçlar...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin