Perşembe, Ekim 22, 2020

Yeni Yapay Zeka Algoritması Yalnızlığı Tespit Edebiliyor!

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir kavram kanıtı çalışması, yeni bir yapay zeka algoritmasının konuşma analizi ile yetişkin insanlarda yalnızlığı tespit edebildiğini gösterdi.

Doğal dil işleme (NLP), büyük hacimlerde yapılandırılmamış doğal konuşma ve metni işleyen veya analiz eden çeşitli teknikleri kapsayan genel bir terimdir. Yapay zeka ve makine öğrenimi sistemleri ilerledikçe, psikoz , TSSB , bipolar bozukluk ve depresyon gibi durumların yalnızca bir kişinin doğal konuşmasını analiz ederek tespit edilebileceğini öne süren bir dizi büyüleyici ön çalışma başladı.

Bir grup araştırmacı, bu NLP araçlarının, erken ölümlerde obeziteden bile daha büyük bir faktör olarak tanımladığı, gün geçtikçe büyüyen bir sağlık sorunu olan yalnızlığı tespit edip edemeyeceğini araştırıyor. Yeni araştırmanın kıdemli yazarı Ellen Lee, yalnızlığın ölçülmesi özellikle zor bir psikiyatrik durum olduğunu söylüyor. Doktorlar genellikle hastalardaki yalnızlığı ölçmede zorlandıkları için bir tür nesnel ölçüme ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.

“Çoğu araştırma ya doğrudan yalnızlıkla ilişkili damgalanma nedeniyle eğilimlere cevaplar ortaya çıkaran “ne sıklıkla yalnız hissediyorsun?” sorusunu ya da “yalnız” kelimesini açıkça kullanmayan UCLA Yalnızlık Ölçeğini kullanır” diyor Lee. “Bu proje için, olağan yalnızlık ölçüm araçlarıyla uyumlu olarak, ifade edilen duygu ve hissiyatın tarafsız bir nicel değerlendirmesi olan doğal dil işlemeyi (NLP) kullandık.”

Yeni araştırmaya 80 yetişkin katıldı. Her konu, 90 dakikaya kadar süren daha uzun, daha konuşmalı, yarı yapılandırılmış bir görüşmenin yanı sıra geleneksel yalnızlık değerlendirmeleri kullanılarak değerlendirildi. Görüşmeler yazıya döküldü ve ardından IBM tarafından geliştirilen doğal dil işleme sistemi yardımıyla analiz edildi. Sistem, geleneksel değerlendirmelerle alınmayan konularda yalnızlığı tespit etmenin yanı sıra, erkeklerin ve kadınların yalnızlık hakkında konuşma biçimlerindeki farklılıkları da ortaya çıkardı.

Varsha Badal, “NLP ve makine öğrenimi, birçok kişi ile yapılmış uzun röportajları sistematik olarak incelememize ve duygu gibi ince konuşma özelliklerinin yalnızlığı nasıl ortaya çıkardığını keşfetmemize olanak tanıyor” dedi. “Standardize etmek için çok daha kapsamlı bir eğitim gerekiyor.”

Sonuçlar

Bu yapay zeka sisteminin bir kişinin yalnızlığını yaklaşık yüzde 94 doğrulukla nitel olarak tahmin edebileceği öne sürülüyor. Bir kişi kendini ne kadar yalnız hissederse, o kadar yalnızlıkla ilgili sorular yöneltiliyordu. Araştırmacılar, bir tür “yalnız konuşma” modelinin varlığının gelecekte daha yaşlı insanların refahını izlemek için kullanabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırmadaki erkeklerin, uzun konuşma mülakatlarında daha korkulu ve neşeli kelimeler kullandığı görülürken kadınlar ise yalnızlık duygularını açıkça dile getirme olasılığının daha yüksek olduğu bulundu. Araştırmacılar, bu tür yapay zeka araçlarının mevcut uygulamaya dahil etmeden bile, çalışma bulgularının klinisyenlere erkeklerin ve kadınların yalnızlığı nasıl farklı yollarla ifade ettikleri hakkında önemli bilgiler sunduğunu öne sürüyorlar.

Araştırmanın bir sonraki aşaması, her bir bulguyu kişiselleştirmek için diğer sensör verilerini değerlendirmelerde (GPS izleme ve uyku verileri gibi) birleştirmek olacaktır. Ayrıca, doğruluğunun ince ayarını yapmak için sistemin daha büyük, daha çeşitli popülasyonlar üzerinde test edilmesi gerekecektir.

Araştırmacılar, yeni çalışmada “Sonunda, karmaşık yapay zeka sistemleri, bireylerin olumlu bilişler benimseyerek, sosyal kaygıyı yöneterek ve sosyal faaliyetlere katılarak yalnızlıklarını azaltmalarına yardımcı olmak için gerçek zamanlı olarak müdahale edebilir.”

Çalışma Amerikan Geriatrik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlandı.

Bugün En Çok Okunanlar

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

PS5 fan optimizasyonları sistem güncellemeleriyle gelecek

Sony'nin eski büyük PS5 hayranı, kısa süre önce piyasaya sürülen PlayStation 5 parçalanmasının en önemli özelliklerinden biriydi, ancak bu fan zamanla gelişmeye hazır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin