Perşembe, Ekim 29, 2020

Yenilenebilir enerjinin geleceğin 10 nedeni

Avustralya’nın bugün yayınlanan son sera gazı rakamları, ulusal emisyonların geçen yıl bir miktar düştüğünü gösteriyor. Bu hiçbir şekilde ekonomi çapında bir çaba değildi – güneş ve rüzgar enerjisi, ağır kaldırmanın çoğunu yaptı.

Emisyonlar geçtiğimiz yıl 2018’e göre% 0.9 düştü. Güneş ve rüzgârın hızla devreye girmesi , elektrik sektöründe emisyonları azaltıyor ve diğer tüm sektörlerden gelen artışları birleştiriyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, rüzgar ve hidro) artık Ulusal Elektrik Piyasası’ndaki karışımın% 26’sını oluşturmaktadır . 2023 yılında yenilenebilir enerji kaynakları muhtemelen en büyük elektrik kaynağı olmak için kara kömürü geçecek .

İdeal bir dünyada, ekonominin tüm sektörleri – ulaşım, tarım, imalat ve diğerleri – emisyonları azaltmak için aynı yöne çekilirdi. Ancak yürekten, bu rakamlar yenilenebilir enerji için büyük bir potansiyel gösteriyor.

İşte yenilenebilir enerjinin Avustralya için mükemmel bir anlam ifade etmesinin 10 nedeni .

1. Fosil yakıtları kolayca yok edebilir

Yaklaşık 15 gigawatt’lık güneş ve rüzgar çiftlikleri muhtemelen 2018-2021’de faaliyete geçecek . Bu, her yıl eklenecek 2 gigawatt’tan fazla çatı güneşinin üstünde.

Yıllık ortalama 6 gigawatt ek güneş ve rüzgar enerjisi ile dışarı çıkar . İncelenmekte olan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden yapılan araştırma, 2050 yılına kadar elektrik, ulaşım, ısıtma ve sanayi de dahil olmak üzere fosil yakıtları ortadan kaldırmak için oranın sadece 12 ila 12 gigawatt arasında olması gerektiğini gösteriyor .

Fosil yakıt madenciliği ve kullanımı, toplam ulusal emisyonların % 85’ine neden olmaktadır ve yenilenebilir enerji dağıtım oranının iki katına çıkarılması bunu ortadan kaldıracaktır.

Yenilenebilir enerji fiyatlarındaki sürekli düşüşü dü

şündüğünüzde, görev 2017’den 2020’ye kadar güneş ve rüzgar tizine yardımcı olduğunda elde edilebilir.

2. Güneş zaten kraldır

Solar, her yıl eklenen yeni nesil kapasite açısından en yüksek küresel enerji teknolojisidir ve rüzgar enerjisi ikinci sıradadır. Güneş ve rüzgar enerjisi zaten dünya çapında büyük endüstrilerdir ve Avustralya’da 27.000 kişiyi istihdam etmektedir – sadece üç yılda iki katına çıkmaktadır .

3. Güneş ve rüzgar daha ucuz oluyor

Avustralya’daki güneş ve rüzgar elektriği, yeni kömür ve gaz tesislerinden daha düşük maliyetlidir.

Fiyat 2030’da megawatt saat başına 30 $ a gidiyor. Bu, mevcut çoğu benzin ve kömür istasyonunu düşürüyor ve endüstriyel ısıtma için gazla rekabet ediyor.

4. Kararlı yenilenebilir elektrik zor değil

Yenilenebilir enerjiyi dengelemek, mevcut teknolojiyi kullanan basit bir alıştırmadır . Bölgesel alanlardaki projelerin şehirlere yenilenebilir elektrik sağlayabilmesi için mevcut yüksek gerilim iletim şebekesi güçlendirilmelidir. Ve eğer rüzgar ve güneş bir bölgede bol değilse, daha güçlü bir iletim ağı başka bir yerden elektrik sağlayabilir. Pompalanan hidro ve piller gibi elektrik depolaması da malzemeleri düzeltebilir.

5. Yeterli arazi var

Tüm fosil yakıt kullanımını ortadan kaldırmak için Avustralya’nın kişi başına yaklaşık 60 metrekare güneş paneline ve 2.000 kişi başına bir rüzgar türbinine ihtiyacı olacaktır . Çatılardaki paneller toprak almaz ve rüzgar türbinleri çok az kullanılır. Kişi başına küresel enerji tüketimi Avustralya düzeylerine ulaşmak için büyük oranda arttıysa , Dünya yüzeyinin sadece % 0.1’indeki güneş enerjisi çiftlikleri bu talebi karşılayabilir.

6. hammadde tükenmez

Bir güneş paneli silikon, cam kapak, plastik, alüminyum panel çerçeve, bakır ve alüminyum elektrik iletkenleri ve az miktarda diğer yaygın malzemelere ihtiyaç duyar. Bu malzemeler dünyamızın yapıldığı şeydir. Kullanım ömrünün sonunda panel malzemelerinin geri dönüşümü, mevcut daha büyük geri dönüşüm akışlarına çok az katkıda bulunur.

7. Neredeyse her ülkenin iyi güneş veya rüzgar var

Küresel nüfusun dörtte üçü gezegenin güneş kuşağında yaşıyor (35 derecenin altında enlem). Bu enerji tüketimi ve sera emisyonlarının büyüme en çok gelişmekte olan ülkeleri kapsamaktadır gerçekleşiyor .

8. Biz asla güneş üzerinde savaşa gidecek

Güneş ve rüzgar enerjisi, bir pandemi, afet veya savaş karşısında enerji sistemlerini çok daha sağlam hale getirir. Askeri, terörist veya cezai faaliyetler için herhangi bir şekilde kötüye kullanmak zordur. Milyonlarca kilometrekareye yayılmış milyarlarca güneş panelini yok etmek zordur .

9. Güneş kazaları ve kirlilik küçüktür

Güneş paneli kazaları, dökülen radyoaktif malzeme (Fukushima veya Çernobil gibi), bir petrol felaketi (BP’nin Deepwater Horizon gibi) veya bir kömür madeni yangını (Victoria’daki Hazelwood gibi) ile karşılaştırıldığında soluklaşır. Rüzgar ve güneş enerjisi, petrol ithalatını, petrolle ilgili savaşı, gaz için çatlamayı, kömür için şerit madenciliğini, bacaları, araba egzozlarını ve dumanı ortadan kaldırır.

10. Geri ödeme süresi kısa

Avustralya gibi güneşli bir ülke için panel üretimine yatırılan enerjinin geri kazanılması için gereken süre , 30 yıllık panel ömrüyle karşılaştırıldığında iki yıldan azdır . Ve dünya güneş enerjisiyle çalıştığında, daha fazla panel üretmek için gereken enerji kirletici değildir.

Gelecek parlak

COVID-19 bu yıl küresel emisyonlarda önemli bir düşüşe neden olurken geri dönebilirler. Ancak, güneş ve rüzgar dağıtımı mevcut seviyelerde kalırsa, Avustralya Paris hedefine ulaşmaya devam ediyor.

Avustralya Merkez Bankası diyor “uzun vadede, yenilenebilir doğru geçiş yenilenebilir yatırım kısa vadede orta, ancak enerji üretimine devam etmesi beklenmektedir”.

Ama engeller var. Kısa vadede, daha fazla iletim altyapısına ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrikli ulaşım (elektrikli araçlarla) ve kentsel ısıtma (elektrikli ısı pompaları ile) basittir. Daha zor olan, çelik ve gübre gibi sektörlerden fosil yakıtları ortadan kaldırmaktır. Bu 2030’lar için bir görev.

Ancak yüzyılın ortalarına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için güneş ve rüzgarın Avustralya’nın en iyi seçeneği olduğu çok açık.

Bugün En Çok Okunanlar

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin