Pazartesi, Ekim 26, 2020

YouTube 720p’yi ‘Yüksek Tanımlı’ olarak Sınıflandırmayı Durdurdu Sadece 1080p ve Üstü HD

Yıllardır 720p’yi HD (yüksek tanımlı) olarak adlandırıyoruz. Ancak YouTube tarafından sunulan yeni bir değişikliğe göre 720p artık HD değil. 

YouTube 720p’yi HD olarak Aramayı Durduruyor

Video dünyasında olayların nasıl olduğunu biliyoruz. 360p veya 480p ise, doğrudan ‘standart tanım’ diyoruz. 720p veya üstü olduğunda ‘yüksek tanımlı’ olur. Ayrıca ‘yüksek tanımlı’ kategorisini Full HD, UHD ve benzeri bölümlere ayırıyoruz. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, adı o kadar meraklı olur.

Ancak, yıllardır 720p HD olmuştur. Aslında hala çevremizde tonlarca 720p monitör ve ekran var. Ancak, YouTube’daki insanlar ‘720p’nin hemen yanındaki’ HD ‘takma adıyla tamamen aynı fikirde değil gibi görünüyor.

YouTube’u şu anda Safari, Chrome veya Edge’de açarsanız, bir video oynatın ve oynatma çözünürlüğünü manuel olarak seçmeye devam edin, 720p seçeneği önünde ‘HD’ rozeti içermez. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bir bakın ve ne demek istediğimi anlayacaksınız:

Bu aynı zamanda oldukça garip ve ilginç bir hamle. Elbette, birçoğunuz YouTube’un 1080p’yi HD başlığından nasıl 1440p ve 2160p olarak nasıl ayırması gerektiğini söyleyerek bu günlerde video için altın standart olduğunu söyleyeceksiniz. Ama dürüst olmak gerekirse, 4K UHD’den indirgenmiş ve süper örneklenmiş mükemmel 720p ve 1080p görüntüler gördüm. Daha fazla piksel gerekli değildir, daha iyi bir görüntü kalitesi demektir. Dahası, net olmak gerekirse, 720p’nin HD olarak sınıflandırılmaması, çözünürlüğün aşamalı olarak kaldırıldığı anlamına gelmez. Kalacaktır, ancak görünüşe göre artık ‘yüksek tanım’ olarak adlandırılmayacak.

YouTube’u bu sonuca atlayan şey görülmeye devam ediyor. Ancak, topluluğun bu değişikliğe nasıl tepki verdiğini görmekle daha çok ilgileniyorum. Sonuçta, bu değişiklikle bir gecede standart tanımlamaya indirilen bir ton 720p ‘HD video’ var. Yine, çözüm hala orada, sadece bir sınıflandırma değişikliği.

Bugün En Çok Okunanlar

Ford kendi kendine araba hizmetine güç sağlamak için Escape SUV kullanacak

Şirket, otomobilin ticari bir hizmet başlatmak için ihtiyaç duyduğu tüm teknolojilere sahip olduğunu söylüyor. Ford, en son otonom test...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Şangay'daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa'ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin