Salı, Ekim 20, 2020

Zoom, Önümüzdeki Haftadan İtibaren Kullanıcılarına Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başlayacak

Zoom daha önce uçtan uca şifreleme ile uygulamanın güvenliğini artıracağını açıklamıştı. Bu yıl pandemi dolasısıyla uzaktan çalışma ve sosyalleşme ihtiyacındaki patlama ile servetini güçlendiren platform, Nisan ayından bu yana E2E şifrelemesine sahip olarak güvenlik ve mahremiyet konularındaki kötü itibarını yeniden yaratmak için çalışıyor. E2E şimdi nihayet kullanıma açılacak.

Şirket yeni yayınlanan bir blog gönderisinde “Önümüzdeki haftadan itibaren Zoom’un uçtan uca şifrelemesi (E2EE) teknik bir önizleme şeklinde sunulacağını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu da ilk 30 gün için kullanıcılardan proaktif olarak geri bildirim istediğimiz anlamına geliyor” diye yazıyor. “Dünyanın her yerindeki Zoom kullanıcıları – ücretsiz ve ücretli – Zoom üzerinde gerçekleştirdiği bir E2EE destekli toplantısı sayesinde 200’e kadar katılımcıyı ağırlayarak Zoom oturumları için daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlayacak.”

zoom-e2e

Zoom Keybase’i Satın Aldı.

Zoom, Keybase’i Mayıs ayında satın alarak, en yaygın şekilde kullanılan kurumsal uçtan uca şifreleme teknolojisini geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Ancak, başlangıçta CEO Eric Yuan, bu şifreleme düzeyinin yalnızca ücret ödeyen kullanıcılar için uygulanacağını söylemişti. Ancak bir eleştiri fırtınasıyla karşı karşıya kaldıktan sonra, şirket hızlı bir U dönüşü gerçekleştirdi. Haziran ayında, hizmetini kullanmak için ödeme yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın tüm kullanıcılara en yüksek düzeyde güvenlik sağlanacağını söyledi.

Zoom bugün, E2EE’ye erişmek isteyen Free / ücretsiz kullanıcılarının tek seferlik bir doğrulama sürecine katılmaları gerekeceğini doğruladı. Bu süreçte onlardan bir telefon numarasını kısa mesajla doğrulama gibi ek bilgiler sağlamalarını isteyecek. Bunu “kötüye kullanılan hesapların toplu olarak yaratılmasını” azaltmak için uyguladığını söylüyor.

Ayrıca “Risk tabanlı kimlik doğrulamasını, mevcut araç karışımımızla birlikte uygulayarak, insan hakları ve çocuk güvenliği kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmalar ve kullanıcılarımızın bir toplantıyı kapatma, suistimali bildirme ve sayısız diğer güvenlik simgemizin bir parçası olarak kullanıma sunulan özellikler ile kullanıcılarımızın güvenliğini artırmaya devam edebiliriz ”diye yazıyor.

Önümüzdeki hafta, bir teknik önizlemenin sunulması, platforma E2E şifrelemesini getirmeye yönelik dört aşamalı bir sürecin 1. Aşaması olarak tanıtılıyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren, teknik önizlemeyi incelemek isteyen kullanıcılar, hesap düzeyinde E2EE toplantılarını etkinleştirebilecek ve toplantı başına E2EE’yi seçebilecek.

Bir E2EE Zoom toplantısına katıldığınızdan nasıl emin olabileceğinizi merak ediyorsanız, toplantı ekranının sol üst köşesindeki yeşil kalkan simgesinin üzerinde koyu renkli bir asma kilit görüntülenecektir. (Zoom’un standart GCM şifrelemesi burada bir onay işareti gösterir.) Toplantı katılımcıları ayrıca, bağlantının güvenli olduğunu doğrulamak için kullanabilecekleri toplantı liderinin güvenlik kodunu da görebilecekler.

Bugün En Çok Okunanlar

Google Play Store üzerinden müzik satmayı durdurdu!

Şirketin artık doğrudan müzik satın alabileceğiniz bir yeri yok. Geleceğini biliyorduk, ancak bu hafta itibariyle artık Google Play Store'dan ( Thurrott üzerinden ) bireysel...

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan cep telefonları ve fotoğraf makineleri oldukça yüksek boyutlu ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilmektedir. Ancak kullanıcılar internet ortamına fotoğraf yüklemek istediklerinde...

İranlı Bilgisayar Korsanları Üniversitelere Saldırıları Yeniden Başlattı

Güvenlik firması Malwarebytes bugün yaptığı açıklamada, akademik kurumlara saldırı geçmişi olan bir grup İranlı bilgisayar korsanları' nın yeni bir kimlik avı saldırısı...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin